komornik Warszawa Mokotów

Licytacje komornicze – zasady obowiązujące komornika

Wiele osób szuka informacji o licytacjach komorniczych – to sposób na zakup interesujących przedmiotów lub nieruchomości w dobrej cenie. Oto zasady obowiązujące komorników przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów oraz w innych miastach.

Majątek dłużnika, któremu nie udało się zwrócić pieniędzy wierzycielowi może być zajęty i upłynniony przez komornika. Dotyczy to rzeczy ruchomych (samochodu, maszyny, komputera itp.) oraz nieruchomości. Zostają one wystawione na sprzedaż podczas publicznej licytacji.

Aukcje komornicze – najważniejsze informacje

Wiele osób szuka informacji o licytacjach komorniczych – to sposób na zakup interesujących przedmiotów w atrakcyjnej cenie. Licytację ruchomości i nieruchomości wygrywa licytant, który zaoferuje najwyższą cenę.

Oto zasady obowiązujące komorników przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów oraz w innych miastach.

Licytacja komornicza w Warszawie

Kancelaria komornicza zajęła majątek dłużnika. Co dalej? Przedmioty, grunty, domy lub mieszkania  mogą trafić na publiczną licytację komorniczą. Tak wygląda procedura związana z aukcjami komorniczymi:

  • komornik ogłasza licytację na przynajmniej 2 tygodnie przed jej terminem,
  • ogłoszenie o licytacji nieruchomości umieszcza w budynku sądu oraz w siedzibie urzędu gminy, a także w prasie – w ogłoszeniu podaje m.in. termin oględzin nieruchomości oraz przejrzenia dokumentacji nieruchomości, a także sumę oszacowania i cenę wywołania oraz wysokość wadium dla licytanta,
  • informacja pojawi się również na oficjalnym internetowym portalu Krajowej Rady Komorniczej (dostęp do obwieszczeń jest bezpłatny),
  • ogłoszenia o planowanych licytacjach znajdują się również na stronach www poszczególnych kancelarii komorniczych,
  • licytację nieruchomości prowadzi komornik przy nadzorze sędziego,
  • przy pierwszej licytacji nieruchomości/ruchomości cena wywoławcza nie może być niższa niż 3/4 oszacowanej wartości oraz nie niższa niż 2/3 tej kwoty przy ewentualnej drugiej licytacji nieruchomości (50 proc. w przypadku ruchomości),
  • podbicie przy licytacji nieruchomości nie może być niższe niż 1 proc. ceny wywoławczej,
  • w licytacjach komorniczych można brać udział online (e-licytacje komornicze na serwisie internetowym KRK).

Warto pamiętać, że licytacje rzeczy ruchomych i nieruchomości są publiczne – to oznacza, że każdy może być widzem (biernym uczestnikiem), ale aktywny udział obwarowany jest spełnieniem określonych wymogów (m.in. wpłatą wadium). W licytacji nie może uczestniczyć rodzina komornika oraz osoby uczestniczące w przygotowaniu i prowadzeniu aukcji komorniczej.