reumatolog Warszawa

Jakie choroby zdiagnozuje reumatolog?

Szukając dobrego reumatologa warto zwrócić uwagę na placówki, które cieszą się renomą i zatrudniają specjalistów z dużym doświadczeniem klinicznym.

Z wizytą u reumatologa nie warto zwlekać. Na szali jest nasze zdrowie. Lekceważenie bólu stawów lub kręgosłupa oraz innych niepokojących objawów doprowadzi do zbyt późnego rozpoznania choroby i bardzo poważnych powikłań, a nawet kalectwa. Jeśli szukasz reumatologa w Warszawie warto odwiedzić tę stronę: http://www.rheuma-medicus.pl/

Reumatolog w Warszawie – jakie choroby diagnozuje?

Do jednych z najczęściej spotykanych chorób diagnozowanych przez reumatologów należą m.in:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – najczęstsza choroba zapalna narządu ruchu. Objawy RZS to ból stawów oraz ręki, chorzy mogą upuszczać przedmioty, choroba prowadzi do deformacji stawów. Na RZS najczęściej chorują osoby w wieku 30 – 50 lat, to choroba częściej diagnozowana u kobiety,
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – przewlekła choroba zapalna stawów, która zaczyna się między 20 a 35 rokiem życia. Objawy: bóle kręgosłupa w dolnym odcinku (silne rano, mogą być połączone z uczuciem sztywności), które wraz z rozwojem choroby obejmują wyższe partie kręgosłupa oraz opasujące bóle klatki piersiowej. Podczas ZZSK może dojść do ograniczenia ruchomości kręgosłupa. Chorobie może towarzyszyć ból i obrzęk stawów kolanowych. ZZSK występuje częściej u mężczyzn,
  • Osteoporoza – choroba kości, w której dochodzi do zmniejszenia się masy tkanki kostnej i zmian w jej mikro-architekturze prowadzących do zwiększonego ryzyka złamań. Pacjenci z osteoporozą trafiają do reumatologa po złamaniu np. nadgarstka lub szyjki kości udowej. Do złamań dochodzi nawet przy zwykłym potknięciu i innych słabych urazach. Osteoporoza jest bardzo niebezpieczna – po złamaniu szyjki kości udowej umiera ok. 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn w ciągu roku. Po 50 roku życia choroba diagnozowana jest u ponad 30 proc. kobiet,
  • Dna moczanowa (podagra) – zapalenie stawu wywołują kryształy moczanowe, które odkładają się w tkance. Na dnę moczanową chorują przede wszystkim mężczyźni (w średnim wieku i seniorzy). Do objawów klinicznych należą ostre zapalenia stawów (najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca, rzadziej kolan, barku czy stawu łokciowego) połączone z silnym napadowym bólem, a także kamica nerkowa.

Szukając dobrego reumatologa warto zwrócić uwagę na placówki, które cieszą się renomą i zatrudniają specjalistów z dużym doświadczeniem klinicznym. Ważnym atutem jest szybki i łatwy dostęp do diagnostyki np. USG ukierunkowanego na badanie chorób reumatologicznych, densytometrii (badanie wykrywające osteoporozę) czy też kapilaroskopii (ocena morfologii naczyń włosowatych skóry).

Reumatolog – wizyta u lekarza w Warszawie

Podczas wizyty u reumatologa możemy spodziewać się wywiadu czyli zebrania informacji o m.in. dolegliwościach na które cierpi pacjent, badania (skóry, stawów, paznokci) oraz wydania zaleceń dotyczących dalszych badań lub leczenia.

Idąc na wizytę do reumatologa trzeba zabrać ze sobą dokumentację dotychczasowego leczenia, np.  wypisy ze szpitala, wyniki robionych w ostatnim czasie badań obrazowych lub laboratoryjnych. Lekarz może również zapytać czy choroby reumatyczne występują u innych osób w rodzinie pacjenta.

Reumatolog – leczenie choroby reumatycznej

Leczenie uzależnione jest od diagnozy postawionej przez lekarza. Oprócz leczenia farmakologicznego pacjent powinien przestrzegać prawidłowej diety oraz korzystać z fizjoterapii. Wczesna diagnoza i dobrze dobrane leczenie mogą złagodzić bolesne objawy, spowolnić, a nawet zatrzymać rozwój choroby oraz zdecydowanie poprawić jakość życia osób cierpiących na np.  reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy też osteoporozę.

Nowoczesną i bardzo skuteczną terapią – choć kosztowną – jest stosowanie leków biologicznych w leczeniu chorób reumatycznych. Pacjenci, u których nie działają klasyczne leki mogą starać się o udział w programach lekowych NFZ, samodzielnie wykupić leki lub uczestniczyć w badaniach klinicznych leków biologicznych.