densytometry

Czym są densytometry rentgenowskie i jakie jest ich zastosowanie?

Densytometria kości, zwana również absorpcjometrią rentgenowską o podwójnej energii, wykorzystuje bardzo małą dawkę promieniowania jonizującego do tworzenia obrazów wnętrza ciała, zwykle dolnego lub lędźwiowego, kręgosłupa i bioder w celu pomiaru gęstości kości. O aparatach nowej generacji można dowiedzieć się więcej ze strony internetowej: https://intimex.com.pl/kategoria-produktu/densytometry-rentgenowskie/. Są powszechnie stosowane do diagnozowania osteoporozy, a także do oceny indywidualnego ryzyka rozwoju złamań osteoporotycznych.

Jak przygotować się do badania densytometrem?

  1. W dniu badania można jeść normalnie, nie należy jednak przyjmować suplementów wapnia przez co najmniej 24 godziny przed nim.
  2. Należy ubrać luźną, wygodną odzież, unikając ubrań z zamkami błyskawicznymi, paskami lub guzikami wykonanymi z metalu. Przedmioty, takie jak klucze lub portfele, które znalazłyby się w skanowanym obszarze, należy usunąć.
  3. Poinformuj swojego lekarza, jeśli niedawno przeprowadzono u Ciebie podobne badania lub wstrzyknięto ci środek kontrastowy do tomografii komputerowej lub skanowania radioizotopowego. Być może będziesz musiał poczekać od 10 do 14 dni przed poddaniem się testom.
  4. Kobiety powinny zawsze informować swojego lekarza i technologa o ciąży. Lekarze nie będą wykonywać wielu badań w czasie ciąży, aby uniknąć narażenia płodu na promieniowanie. Jeśli konieczne jest prześwietlenie, lekarz podejmie środki ostrożności, aby zminimalizować narażenie dziecka na promieniowanie.

Jakie są najczęstsze zastosowania tej procedury?

Badanie densytometrem rentgenowskim jest najczęściej wykonywane do diagnozowania osteoporozy, schorzenia, które często dotyka kobiety po menopauzie, ale może również występować u mężczyzn, a rzadko u dzieci. Osteoporoza obejmuje stopniową utratę kości, a także zmiany strukturalne, powodujące, że kości stają się cieńsze, bardziej kruche i bardziej podatne na złamania. Jest również skuteczne w śledzeniu efektów leczenia osteoporozy i innych schorzeń powodujących utratę masy kostnej.

Badanie może również ocenić indywidualne ryzyko wystąpienia złamań. Na ryzyko złamań wpływa wiek, masa ciała, historia wcześniejszych złamań, rodzinna historia złamań osteoporotycznych oraz problemy związane ze stylem życia, takie jak palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu. Czynniki te są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy pacjent wymaga terapii.

Komu zaleca się przeprowadzenie badania gęstości kości?

  • Kobietom po menopauzie i nie przyjmującym estrogenu,
  • kobietom posiadającym historie złamań szyjki macicy, najczęściej matkom,
  • mężczyznom ze stanami klinicznymi związanymi z utratą masy kostnej, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła choroba nerek lub wątroby,
  • osobom stosującym leki, o których wiadomo, że powodują utratę masy kostnej, w tym kortykosteroidy, różne leki przeciwpadaczkowe, niektóre barbiturany lub leki na tarczycę w dużych dawkach,
  • osobom chorującym na cukrzycę typu 1, dawniej nazywaną młodzieńczą lub insulinozależną, chorobę wątroby, chorobę nerek lub osobom posiadającym rodzinną historię osteoporozy,
  • osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy,
  • osobom, które doświadczały złamań w przeszłości,
  • osobom, które skarżą się na niewyjaśnione bóle pleców lub kości,
  • starszym pacjentom, którzy w ostatnim czasie stracili kilka centymetrów wzrostu.

Jest to jedyne badanie, które może potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę i ocenić ryzyko choroby, wykonywane u pacjentów od 17 roku życia. Densytometria jest bezbolesna, podobnie jak USG. Dawka promieniowania jest minimalna. Densytometria kręgosłupa i szyjki kości udowej pozwala ocenić ryzyko złamań i podjąć decyzję o leczeniu. Densytometria kręgosłupa najlepiej ocenia wczesne zmiany okołomenopauzalne, które nie są widoczne w szyjce kości udowej. Badanie szyjki macicy ocenia ryzyko złamań kości długich. Pełne badanie densytometryczne obejmuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz szyjkę kości udowej.