Ultrasonografy – urządzenie, które odmieniło nasze życie
Ultrasonograf to potocznie mówiąc aparat do robienia USG. Pewnie każdy z Was raz w życiu miał robione to badanie. Pozwala na przeprowadzenie diagnostyki obrazowej oraz na wykrycie ewentualnych chorób w ich wczesnym stadium. Ultrasonografia pozwala nam również podglądać, jak rozwija się płód. Tak naprawdę jest to urządzenie, które odmieniło nasze życie.
Co to jest ultrasonograf?
Ultrasonografy, jak wspomnieliśmy, to urządzenia do diagnostyki obrazowej. Za pomocą ultrasonografu wykonuje się bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Urządzenie to pozwala nam zajrzeć do narządów wewnętrznych. Dokładność pomiarów sięga aż do 0,1mm, więc jest to urządzenie niezwykle dokładne. Podczas badania możemy sprawdzić nie tylko położenie i wielkość narządów wewnętrznych, ale także zbadać ich strukturę. USG pozwala na zidentyfikowanie i zdiagnozowanie wielu rodzajów chorób, m.in. torbieli, guzów, włókniaków czy różnych zmian nowotworowych. Urządzenie te pozwala nam również na podglądanie swojego nienarodzonego dziecka oraz oczywiście umożliwia wykrycie ewentualnych wad już w życiu płodowym. Co ważne, istnieją wady, które można już leczyć w życiu płodowym – przed narodzinami dziecka.
Jak działa ultrasonograf?
Przejdźmy teraz do sposobu działania ultrasonografu. Żeby to wyjaśni musimy się cofnąć do lekcji fizyki w szkole. Ultrasonograf opiera swoje działanie na ultradźwiękach. Przypomnijmy. Ultradźwięki to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla naszych uszu. W celu dobrej jakości obrazu na ciało nakłada się żel. Likwiduje on ewentualne pęcherzyki powietrza i poprawia przepływ ultradźwięków. Dźwięki te odbijają się i wracają do urządzenia. Ultrasonograf przekształca te dźwięki w obraz, który pokazuje się na monitorze. Podczas badania lekarz może przybliżyć obraz, aby dokładniej zbadać daną tkankę.
Pamiętajcie, że badanie USG jest w pełni bezpieczne i może być wykonywane zawsze, kiedy jest taka potrzeba.
Co badamy ultrasonografem?
Możliwości ultrasonografu są ogromne. Możemy za pomocą niego wykonać m.in. USG:
- jamy brzusznej,
- tarczycy,
- piersi,
- ginekologiczne (transwaginalne),
- naczyniowe metodą Dopplera,
- serca (Echo serca),
- węzłów chłonnych,
- ślinianek,
- oka,
- przezodbytnicze (transrektalne),
- stawu kolanowego,
- stawu ramiennego (barku),
- stawu biodrowego,
- stawu łokciowego,
- nadgarstka,
- stawu skokowego,
- przezciemiączkowe (u niemowląt).
Badanie ultrasonografem – jakie są przeciwwskazania?
Badanie ultrasonografem jest bardzo powszechne w medycznie. Jest również najczęściej wykonywanym badaniem w ciąży (nie ma co się dziwić – przynosi radość przyszłym rodzicom i pozwala na zbadanie płodu – czy dobrze się rozwija). USG zleca się głównie w ciąży lub gdy borykamy się z dolegliwościami, takimi jak: bóle, opuchnięcie, poszerzenie danej okolicy ciała czy jako profilaktyka przeciwko rakowi piersi. O ile badanie ultrasonografem jest w pełni bezpieczne, to istnieją sytuacje, gdy nie powinno się go wykonywać – w przypadku: oparzeń, ran i urazów kości.
Jak przygotować się do badania ultrasonografem?
Samo badanie jest bezbolesne. Po wejściu do gabinetu lekarz prosi zazwyczaj o położenie się i odkrycie części ciała, która będzie poddana badaniu. Lekarz na ciało i/lub na głowicę nakłada specjalny żel i rozpoczyna badanie. Po przyłożeniu głowicy na monitorze pojawia się obraz.
Jeżeli chodzi o przygotowanie się do badania, to zależy to od tego, jaka część ciała będzie badana. W przypadku USG jamy brzucha często pacjenci są proszeni o pojawienie się na badaniu na czczo. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy zbadać układ moczowy – należy pojawić się w gabinecie lekarskim z pełnym pęcherzem. Nie zawsze jednak są ścisłe wytyczne, co do przygotowania się do badania. Przykładowo kobiety w ciąży nie muszą przed wizytą być na czczo czy przyjść z pełnym pęcherzem – tutaj mamy dowolność.