Kiedy pójść do laryngologa?
Z uwagi na to, że laryngolog zajmuje się głównie diagnozą i badaniem schorzeń w obrębie głowy i szyi, nie można bagatelizować żadnych dolegliwości. Zarówno uszy jak i krtań, gardło i nos są bardzo wrażliwymi częściami ciała i nawet najmniejsza dysfunkcja powoduje niemały dyskomfort a czasem nawet ból.
Lista boleści, z którymi pacjenci zgłaszają się do laryngologa jest bardzo długa:
Dokuczliwe i nawracające zawroty głowy i zaburzenia równowagi
Najczęstszą ich przyczyną są zaburzenia ucha wewnętrznego lub zapalenie błędnika. Mogą to być objawy chorób naczyniowych, układu krążenia lub krwi.
Bóle ucha, szumy i uczucie zatkania
Są to najczęstsze problemy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetu laryngologicznego, ze względu na to, że jest to dolegliwość powodująca spory dyskomfort. Jest to wrażenie, któremu najczęściej towarzyszy nasilający się ból i to on motywuje do konsultacji laryngologicznej.
Krwawienie z nosa
W przypadkach krwawienia dłuższego niż 20 minut, zaleca się niezwłoczny kontakt ze specjalistą. Lekarz w takiej sytuacji może użyć endoskopu w celu uwidocznienia miejsca krwawienia – może to być tylna jama nosowa, wtedy często zakładany jest cewnik Foleya.
Chrapanie i bezdech
Dla niektórych chrapanie podczas snu jest normą, jednak dla osób, które wcześniej tego u siebie nie zaobserwowały, może być powodem do zmartwień. Jednak nie każdy chrapiący doznaje bezdechu sennego. Za to każda osoba o zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechu chrapie.
Guzy szyi i głowy
Obawa przed nowotworem mobilizuje pacjentów do prędkiego przebadania się. Nie zawsze jednak wychodzi się z gabinetu z wyrokiem. Szybko zdiagnozowane choroby o podłożu onkologicznym dają szanse na całkowite wyleczenie, a więc nie warto czekać na rozwój potencjalnej choroby.
Zaburzenia połykania i zapalenie gardła
Utrudnione połykanie i uczucie palącego gardła mogą być spowodowane uszkodzonymi strukturami krtani, gardła lub jamy ustnej. Rzadziej bywa to objaw poważniejszej choroby niekonieczne związanej z górną częścią układu pokarmowego.
Uporczywy katar i zaburzenie węchu
Jeśli ta dolegliwość utrzymuje się dłużej niż podczas zwykłego przeziębienia, może to być objaw infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, przewlekłej choroby jam nosa i zatok lub urazu głowy.
Jak w przypadku każdej dolegliwości, warto skonsultować ją ze specjalistą zanim zacznie się rozwijać. Szybko zdiagnozowany problem, prawie zawsze da się szybko rozwiązać.