optyk Grodzisk Mazowiecki

Jesteś krótkowzroczny czy dalekowzroczny?

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to wady wzroku, z którymi pacjenci najczęściej zwracają się do specjalistów. Zauważamy wówczas niekiedy małe zmiany w widzeniu, jednak nieleczone mogą skutkować trwałym pogorszeniem się wzroku. Optyk Grodzisk Mazowiecki to miejsce, w którym bada się wszelkie wady wzroku i znajduje rozwiązania problemów. Odpowiednie okulary w znacznym stopniu regulują wszelkie nieprawidłowości w widzeniu.

Po czym rozpoznać dalekowzroczność i krótkowzroczność? – optyk podpowiada

Aby stwierdzić, czy jesteś krótkowzroczny, czy dalekowzroczny, spróbuj określić, które obiekty w polu Twojego widzenia są najbardziej rozmyte. Osoby z krótkowzrocznością mają problem z widzeniem przedmiotów daleko położonych, z kolei dalekowzrokowcy mają problem z widzeniem przedmiotów położonych bardzo blisko oczu.

Jeśli masz trudności z widzeniem obiektów, które są zarówno bliskie, jak i dalekie, możliwe, że jesteś jednocześnie krótkowzroczny i dalekowzroczny. Może się to zdarzyć, gdy każde z twoich oczu rozwinie swój własny stan. W rzeczywistości możliwe jest bycie krótkowzrocznym lub dalekowzrocznym w różnym stopniu w każdym oku.

Co powoduje krótkowzroczność i dalekowzroczność?

Siatkówka jest odpowiedzialna za przekazywanie światła do nerwu wzrokowego, który wysyła impulsy elektryczne do mózgu. W przypadku krótkowzroczności występuje błąd refrakcji, co oznacza, że światło nie może być odpowiednio skupione na siatkówce.

Głównym objawem krótkowzroczności jest dostrzeganie nieostrości podczas próby zobaczenia obiektów znajdujących się w oddali. Na przykład trudności z odczytywaniem znaków podczas prowadzenia pojazdu lub problemy z widzeniem pisma odręcznego na tablicy w szkole, bóle głowy oraz częste mruganie.

Dalekowzroczność opiera się również na kształcie oka. Rogówka i soczewka to części oka, które załamują wpadające światło do siatkówki. Gdy siatkówka otrzyma światło, przekazuje je do nerwu wzrokowego, który przenosi informacje do mózgu. Dalekowzroczność jest zwykle obserwowana w przypadkach, gdy rogówka jest płaska lub gałka oczna jest krótsza niż normalnie. Ten stan jest najprawdopodobniej dziedziczony genetycznie.

Osoby dalekowzroczne mogą mieć trudności z czytaniem lub zauważać u siebie mrużenie oczu podczas prób przeczytania oddalonych liter, bóle lub pieczenie oczu oraz bóle głowy związane z czytaniem lub innymi czynnościami, które wymagają skupienia się na przedmiotach niewiele oddalonych od twarzy.