weterynarz całodobowo

Weterynarz całodobowo – co bada, by dowiedzieć się jak najwięcej o zwierzaku?

Fizyczne badania, które przeprowadza Twój weterynarz całodobowo, może wydawać się niczym więcej niż dokładną pieszczotą, ale ujawnia mnóstwo informacji o stanie zdrowia czworonoga. Dowiedz się, co sprawdza weterynarz, gdy bada Twojego przyjaciela.

Weterynarz całodobowo: Badanie poszczególnych części ciała czworonoga

Uszy: Infekcje ucha są powszechne zarówno u kotów, jak i psów. Koty często mają roztocza uszne, podczas gdy psy rutynowo wykazują infekcje drożdżakowe lub bakteryjne. Nieleczone infekcje ucha mogą przekształcić się w bolesne, zaognione uszy, co utrudnia czyszczenie i leczenie.

Oczy: Problemy z oczami atakują rasy o “płaskich” pyskach, takie jak buldogi i mopsy. Jeśli u Twojego zwierzaka rozwinie się jaskra, będzie cierpieć z powodu silnego bólu oka spowodowanego zwiększonym ciśnieniem. Może pojawić się także ryzyko potencjalnej utraty wzroku.

Jama ustna: Zdrowie zębów wpływa na całe ciało Twojego zwierzaka, a weterynarz będzie szukał oznak zapalenia dziąseł, luźnych zębów, nagromadzenia kamienia nazębnego i guzów w jamie ustnej.

Skóra: Sucha, swędząca skóra i wypadanie sierści mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne, w tym świerzb, alergie, infekcje skóry, zaburzenia równowagi hormonalnej, pchły i złe odżywianie. Ogólny stan zdrowia Twojego zwierzaka można ocenić na podstawie jakości jego skóry i sierści.

Serce i płuca: Starsze zwierzęta są podatne na choroby serca, ale młodsze futrzaki również mogą wykazywać problemy z rytmem i czynnością serca. Chorobę serca najlepiej leczyć, gdy objawy pojawiają się po raz pierwszy, a są one często wykrywane dopiero przez osłuchiwanie stetoskopem, co prowadzi do dalszych badań diagnostycznych.

Brzuch: Podczas gdy palpacja brzucha może wydawać się zwyczajnym masażem dla Twojego zwierzaka, weterynarz sprawdza, czy nie ma nieprawidłowych mas, a narządy nie są powiększone. Zwiększone objętościowo nerki mogą wskazywać na ich niewydolność, a pogrubiony pęcherz może ukrywać przewlekłą infekcję dróg moczowych.

Mięśnie, stawy i kości: Często można zaradzić zmianom chodu, utykaniu lub utracie mięśni. Prawie wszystkie starsze zwierzęta cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów, powodującą sztywność i utratę mięśni z powodu braku aktywności. Innym powszechnym problemem mięśniowo-szkieletowym u psów jest ich więzadło krzyżowe czaszki, które jest podatne na zerwanie u zwierząt z nadwagą.

Twój weterynarz zbada Twojego zwierzaka od nosa do ogona i na podstawie ustaleń może zalecić dodatkowe testy diagnostyczne.