laryngolog Grodzisk Mazowiecki

Czego spodziewać się podczas wizyty u laryngologa?

Do tego specjalisty powinniśmy udać się nie tylko wtedy, gdy doskwiera nam ból ucha, ale też w wielu innych przypadkach. Mało osób decyduje się na wizytę u laryngologa z chorobami dotyczącymi nosa, krtani czy gardła. Dobry laryngolog powinien zaoferować pacjentowi kompleksowe podejście do wszelakich schorzeń laryngologicznych. Ale gdzie takiego szukać?

Laryngolog – Grodzisk Mazowiecki

Ze strony https://progressclinic.pl/konsultacje-ze-specjalistami/laryngolog/ możesz dowiedzieć się więcej o tym, czym powinien charakteryzować się wykwalifikowany specjalista – laryngolog. Ważne jest, by wybrać takiego lekarza, który będzie wykazywał się profesjonalizmem i dużym doświadczeniem w swoim fachu. Zapoznaj się z usługami świadczonymi przez klinikę, do której chcesz się udać i sprawdź, czy jest to miejsce, które oferuje nowoczesne badania umożliwiające szybkie diagnozowanie problemów.

Przebieg wizyty

Najpierw zostaniesz zapytany o wszystkie objawy i co doskwiera Ci najbardziej. Laryngolog przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby móc już postawić wstępną diagnozę zanim przejdzie do badania. W zależności od tego z jakim problemem przychodzisz, lekarz może spróbować ocenić stan problematycznej sfery za pomocą odpowiednich przyrządów.

W zależności od postawionej diagnozy, może zostać przeprowadzone badanie USG, którego używa się by ustalić co złego dzieje się z węzłami chłonnymi lub zatokami.

Możliwe jest także przeprowadzenie mikrolaryngoskopii, czyli bezpośredni ogląd gardła lub krtani. W przypadku skarżenia się pacjenta na ból ucha, wykonuje się próbę Valsalvy – pacjent zostaje proszony o wydmuchanie powietrza zamykając podczas tej czynności usta i zaciskając skrzydełka nosa. Jeśli problemem jest nos, przeprowadzona zostanie rynkoskopia, inaczej oględziny jamy nosowo-gardłowej.

Żadne z tych badań nie powodują dyskomfortu, a ich trwanie zamyka się w kilkunastu minutach. Tyle też z reguły trwa cały pobyt w gabinecie laryngologa.

Wskazania do wizyty u laryngologa

Nie jesteśmy specjalistami, by od razu wiedzieć, co nam dolega, dlatego istnieje kilka problemów, z którymi z pewnością powinniśmy udać się do laryngologa. Oto kilka przypadków:

  • ból ucha, szumy, wrażenie zatkania lub generalny dyskomfort w tych okolicach
  • pojawienie się chrapania u osób, które do tej pory tego nie doświadczały
  • zaburzenie węchu, smaku
  • krwawienie z nosa
  • pojawienie się wydzieliny w uchu, nosie
  • uczucie palących zatok, gardła, oskrzeli
  • problem z oddychaniem przez nos
  • guzki na szyi
  • zaburzenie równowagi

Niektóre z powyższych objawów chory są często bagatelizowane przez wielu pacjentów gabinetów, a mogą być początkiem bardziej lub mniej poważnej choroby.

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie laryngologa?

Istotne będzie zabranie ze sobą wszelkich wyników badań wykonywanych w przeszłości lub inne karty informacyjne o stanie zdrowia pacjenta. Może to pomóc lekarzowi szybciej ustalić, co może powodować problem, z którym przychodzisz. Poza tym – warto jest położyć większy nacisk na higienę. W zależności od tego, z czym zgłaszamy się do laryngologa, a z reguły jest to ucho, nos lub gardło – pozbądźmy się zalegającej wydzieliny, aby lekarz mógł sprawniej przeprowadzić konieczne badania i ogląd. Zapewnisz tym sobie większy komfort psychiczny, a lekarzowi usprawnisz pracę.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z usług laryngologa, ze względu na zanieczyszczenia, kurz i nieustanny hałas, na który bywamy narażeni. Pomimo, że pewnie większość z nas z wizytą u jakiegokolwiek lekarza czeka do ostatniej chwili, warto raz na jakiś czas przeprowadzić badanie laryngologiczne. Są to krótkie i bezbolesne wizyty, a już po pierwszej często można zdiagnozować chorobę, którą w wielu przypadkach da się leczyć farmakologicznie. Tego typu wizy naprawdę nie trzeba się bać, a mogą być kluczowe, jeśli wykonujemy zawód, który naraża nas na hałas lub wdychanie brudnych oparów.