laryngolog Grodzisk Mazowiecki

Laryngolog – specjalizacje, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć

Jako że laryngologia kojarzy się z raczej wąskim wachlarzem usług, dziwnym może wydawać się, że ma ona kilka odrębnych działów dedykowanych różnym sferom tej dziedziny. Oto specjalizacje, które do niej należą.

Laryngologia onkologiczna

Jest to dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów narządów znajdujących się w okolicach głowy i szyi. W poradniach tego typu przeprowadzane są diagnostyki stanów przedrakowych.

Neuro-otologia

Do neurootologa zwrócimy się w przypadku częstych zawrotów głowy, z zaburzeniami równowagi i generalną złą pracą błędnika, czyli elementu ucha, w którym znajdują się receptory słuchu i równowagi.

Foniatria

To odłam laryngologii zajmujący się badaniem i leczeniem zaburzeń mowy i głosu. Foniatra może też dobrać i założyć odpowiedni aparat słuchowy.

Audiologia

W zasadzie ta dziedzina jest ściśle związana z foniatrią, jednak głównie zajmuje się nieprawidłowościami słuchu. Do audiologa można zgłosić się z chrypą, zanikaniem głosu lub wszelkimi zaburzeniami mowy. Od audiologa można zostać przekierowanym na zabieg operacyjny.

Rynologia

Czyli kompleksowa diagnoza schorzeń nosa i zatok przynosowych. W skrócie rynologia to nauka o nosie.

Otologia

Dział zajmujący się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu. Powszechnymi problemami z jakimi pacjenci zwracają się do otologa są stany zapalne lub problemy ze słuchem.

Otolaryngologia dziecięca

Otolaryngologia to nic innego jak po prostu laryngologia. Dziecięca wymaga jednak podejmowania działań i metod odpowiednio dopasowanych do wieku najmłodszych pacjentów. Również zajmuje się badaniem i leczeniem uszu, krtani, nosa i gardła.

Z pewnością nie wszyscy wiedzą o tak wielu pod-dziedzinach laryngologii, a zaczynają się interesować tym tematem dopiero wtedy, gdy jest to konieczne – czyli w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek problemu związanego z funkcjonowaniem uszu, nosa czy gardła. W tej sytuacji wskazane jest wręcz zrobienie małego researchu i doinformowanie się na temat specjalistów, z którymi musimy się niezwłocznie skontaktować. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie wizyt u lekarzy, którzy będą nas odsyłać do kolejnych i kolejnych gabinetów.

Warto mieć na uwadze, że w poważniejszych przypadkach można skorzystać z ostrego dyżuru laryngologicznego. W tym miejscu pomoc udzielana jest natychmiastowo, a więc zgłaszają się do niej zazwyczaj pacjenci z obfitymi krwawieniami.