poradnia psychiatryczna warszawa

Kiedy trzeba zapisać się na wizytę do psychiatry?

Znacie film/powieść “Lot nad kukułczym gniazdem”? Pewnie większość z Was tak. Akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie większość pacjentów jest pod wpływem leków, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Wiele z nas kojarzy w ten sposób pomoc psychiatry – farmakologię psychotropami, które uzależniają i zaburzają nasze życie. Czas odczarować ten mit – leczenie psychiatryczne wygląda zupełnie inaczej.

Lekarz psychiatra – czym się zajmuje?

Psychiatrzy zajmują się badaniem i leczeniem zaburzeń w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Do chorób natury psychicznej zaliczmy m.in. depresję, stany lękowe, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania czy neurorozwojowe. Podczas wizyty psychiatra przeprowadza wywiad i zadaje szereg dokładnych pytań. Na tej podstawie po długiej rozmowie wydaje diagnozę. Diagnoza jest wydawana czasami na pierwszym spotkaniu innym razem na drugim lub trzecim. Psychiatrzy diagnozują choroby, a w razie potrzeby zalecają farmakoterapię. Gabinet psychiatryczny (Warszawa) to pomoc dla wszystkich osób, które borykają się z problemami psychicznymi. Problemami, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Wszyscy trzej specjaliści są dla siebie często niezbędni. Bardzo często terapię trzeba dodatkowo wspierać farmakologią, a diagnozę od psychiatry wspomagać terapią. Jest jednak pewna różnica między tymi specjalistami. Psychiatra, to lekarz po medycynie. To on zajmuje się wydawaniem diagnozy, może zlecić dodatkowe badania lub wypisywać zwolnienia lekarskie. Psycholodzy natomiast zajmują się pomocą psychologiczną. Stawiają diagnozę psychologiczną, ale prowadzą również doradztwo czy szkolenia. Mogą również przeprowadzać różnego rodzaju testy psychologiczne i wydawać zaświadczenia (nie mylicie jednak zaświadczenia, ze zwolnieniem). Jeszcze innymi zagadnieniami zajmują się psychoterapeuci. Prowadzą oni terapie, które mają za zadanie poprawić funkcjonowanie osoby, która potrzebuje pomocy.