Neurolog z Milanówka – jak wygląda diagnostyka neurologiczna?

Głównym zadaniem neurologa w codziennej pracy jest diagnostyka, leczenie i profilaktyka chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Wiele drobnych problemów, które uważamy za nieistotne, mogą mieć znacznie poważniejsze podłoże. Często bagatelizujemy zawroty i bóle głowy, omdlenia czy drżenie rąk, nie zdając sobie sprawy z tego, że już te symptomy powinny zaprowadzić nas do gabinetu neurologa. Jesteś umówiony na wizytę i nie wiesz czego się po niej spodziewać? Dowiedz się w takim razie, na czym polega badanie neurologiczne.

Badanie u neurologa w Milanówku – jak wybrać placówkę?

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania problemu na podłożu układu nerwowego jest wybór odpowiedniej placówki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie przyjmuje dobry neurolog Milanówek i pozostałe miejscowości w Grodzisku Mazowieckim mogą liczyć na pomoc specjalisty. Wieloletnie doświadczenie i stałe poszerzanie wiedzy na międzynarodowych zjazdach i kursach pomagają stawiać precyzyjne diagnozy.

Jak wygląda badanie neurologiczne?

Każde badanie neurologiczne rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Czasami neurolog już po pierwszym kontakcie widzi symptomy choroby o podłożu neurologicznym. Może je dostrzec po specyficznym chodzie pacjenta – np. odchyleniu w przód. Inne schorzenia mogą wymagać jednak dużo dokładniejszej analizy. Badanie neurologiczne jest w pełni bezbolesne.

Wywiad lekarski zwykle krąży wokół symptomów takich jak:

  • zawroty i bóle głowy,

  • zaburzenia czucia,

  • osłabienie siły mięśniowej,

  • zaburzenia związane z narządami zmysłów – wzroku, węchu, słuchu,

  • zaburzenia związane z równowagą,

  • ruchy mimowolne.

Podczas wywiadu lekarskiego niezbędne jest przedstawienie przez pacjenta informacji na temat chorób, na które cierpi i zażywanych leków. Jeśli pacjent posiada wiedzę na temat osób w rodzinie, które cierpiały bądź nadal borykają się z chorobami neurologicznymi, także powinien poinformować o tym lekarza.

Zadaniem neurologa jest ocena czynności nerwów czaszkowych, siły mięśniowej i odruchów. Może zapytać pacjenta o zapachy, które czuje. Neurolog bada także wzrok, by móc wykryć występujące nieprawidłowości.

Czy neurolog z Milanówka może zlecić inne badania?

W wielu przypadkach badanie przeprowadzone podczas pierwszej wizyty u neurologa może okazać się niewystarczające. Wówczas kieruje on swojego pacjenta na badania dodatkowe. Najczęściej są to:

  • Tomografia komputerowa,

  • Tomografia emisyjna,

  • Rezonans magnetyczny,

  • Elektroencefalografia.

Badania mają na celu potwierdzić lub wykryć schorzenia, które na podstawie wywiadu z pacjentem prawdopodobnie dotyczą jego układu nerwowego.