endodoncja Łódź

Czym jest endodoncja i jakie ma zastosowanie?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii, którego celem jest diagnostyka i leczenie zainfekowanych zębów. Podstawowym zabiegiem stosowanym w endodoncji jest powszechnie znane leczenie kanałowe, które stosuje się w chorobach miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Pierwszym krokiem zabiegu jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu dentysta jest w stanie poznać budowę i strukturę zęba oraz ustalić wstępne założenia dotyczące leczenia. Zakażona lub obumarła miazga zębowa jest usuwana z komory zęba za pomocą specjalistycznych narzędzi piłujących i penetrujących. Nowoczesne gabinety dentystyczne wyposażone są w mikroskopy, które dzięki 40-krotnemu powiększeniu, pozwalają dotrzeć do najdrobniejszych odgałęzień systemu kanałowego. Przydatne okazują się również endometry, dzięki którym możliwy jest precyzyjny pomiar głębokości kanału. Komora zębowa pozbawiona obumarłej miazgi jest następnie odkażana, a kanały poszerzane. W końcowej fazie leczenia lekarz stomatolog wprowadza substancję zwaną gutaperką, czyli plombę. Uszczelnienie z biegiem czasu twardnieje, zapobiegając dostaniu się bakterii do środka komory zęba.

Jakie są wskazania do leczenia endodondycznego?

Przyczyną zmian miazgi zębowej jest zaawansowana próchnica. Warto więc dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan uzębienia. Leczenie endodontyczne jest wskazane przy stanach zapalnych miazgi (zgorzel, martwica). Zabieg stosuje się w przypadku urazów mechanicznych zęba, takich jak zwichnięcia czy złamania, a także przed planowanym leczeniem protetycznym. Zdarza się, że zabieg leczenia endodondycznego trzeba powtórzyć, jeśli poprzedni nie został wykonany prawidłowo.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia kanałowego?

Nie wszystkie przypadki zmian chorobowych miazgi kwalifikują się do leczenia kanałowego. Jeśli zniszczenie zęba sięga poniżej dziąsła, a uszkodzenia ozębnej wokół korzeni są rozległe, leczenie endodontyczne okaże się niemożliwe. Istnieje również szereg dolegliwości, które wykluczają kurację. Takie schorzenia jak cukrzyca insulinozależna, choroby nerek, serca czy wątroby uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Leczenie kanałowe kojarzone jest z silnym bólem i częstymi wizytami u dentysty. Warto jednak pamiętać, że technologia w zakresie stomatologii znacznie się rozwinęła w ostatnich latach. Często bywa tak, że leczenie kanałowe w Łodzi lub innych miastach może przebiec w ciągu jednej wizyty, a dzięki znieczuleniu, zabieg może się okazać całkowicie bezbolesny.