ortodonta Katowice

Czym jest nadwrażliwość zębów i jak się ją leczy?

Nadwrażliwość zębów do dolegliwość wywołująca spory dyskomfort i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Najczęściej jest nadmierną reakcją zębów na zmiany temperatury, jednak może także pojawiać się w wyniku kontaktu z bodźcami chemicznymi oraz dotykowymi. Kiedy mamy do czynienia z nadwrażliwością i jak skutecznie się jej pozbyć? Ortodonta Katowice wyjaśnia.

Na czym polega nadwrażliwość zębów i jak się objawia?

Typowy dla wrażliwości jest krótki, lecz przeszywający ból, który pojawia się po pojawieniu się bodźca go wywołujące. Choć większość pacjentów skarży się na dolegliwość zwłaszcza po zjedzeniu czegoś zimnego, nadwrażliwość może być również wywołana kwaśnymi lub bardzo słonymi posiłkami. Ból może również pojawiać się podczas szczotkowania, nitkowania zębów, kontaktu z zimnym powietrzem, czy podczas gryzienia pokarmu. Z nadwrażliwością mamy do czynienia kiedy zębina znajdująca się pod szkliwem i dziąsłami zostaje odsłonięta i narażona na bodźce zewnętrzne. Jej odkrycie pozwala bodźcom zewnętrznym dotrzeć do nerwu we wnętrzu zęba, wywołując przy tym silny dyskomfort.

Co powoduje, że zęby są nadwrażliwe?

Nadwrażliwość zębów najczęściej spowodowana jest złymi nawykami higienicznymi, m.in. niewłaściwą techniką szczotkowania uzębienia. Niekorzystne jest zarówno zbyt agresywne dociskanie szczoteczki do zębów, jak i używanie takiej o za twardym włosiu. Powodem nadwrażliwości mogą być również złe nawyki żywieniowe, do których należy spożywanie zbyt dużej ilości  kwaśnych produktów, takich jak cytrusy, wino, czy gazowane napoje. Wyroby tego typu zmieniają odczyn PH na kwaśny i powodują stopniowe rozpuszczanie szkliwa. Zdrowym zębom nie służą także słodkie pokarmy, które powoduję próchnicę, która również przyczynia się do nadwrażliwości.

Do nadwrażliwości może również przyczyniać się:

  • stosowanie silnie wybielających past do zębów,
  • bruksizm – zgrzytanie zębami, które powoduje redukcje szkliwa,
  • cofanie się dziąseł,
  • abfrakcja – czyli ubytek zęba spowodowany za dużym rozkładem siły w efekcie nieprawidłowego nachodzenie a siebie łuków zębowych.

W jaki sposób leczy się nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów w większości przypadków można skutecznie wyleczyć w domowym zaciszu. Najczęściej wystarczy ograniczyć spożywanie pokarmów o wysokiej kwasowości oraz stosować regularną higienę jamy ustnej, pamiętając o poprawnej technice szczotkowania. Warto również stosować pastę i płyn do płukania zębów wrażliwych oraz regularnie poddawać się oczyszczaniu szkliwa z kamienia. Czasem jednak kiedy to nie pomaga konieczne okazuje się leczenie inwazyjne w gabinecie. Lekarz może przeprowadzić zabieg kanałowego uszczelniania zęba,  przeszczepu tkanek, czy założyć korony protetyczne.

Nasi lekarze to zespól wykwalifikowanych specjalistów, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie. Leczenie nadwrażliwości zębów w naszym gabinecie pomoże pozbyć problemu. Zapomnij o bólu zębów i spożywaj posiłki bez obaw.