ortodonta Katowice

Próchnica – czy możemy jej zapobiec ?

Próchnica to jeden z najczęstszych powodów odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Przypadłość dotyka już najmłodszych i stanowi szeroki problem społeczny. Nieleczona może wywołać szereg powikłań w postaci chorób ogólnoustrojowych. Czym dokładnie jest próchnica i co ją wywołuje ? O tym jest ten artykuł.

Na czym polega próchnica?

Jak wyjaśnia ortodonta Katowice – próchnica to choroba zębów wywoływana przez bakterie żerujące na płytce nazębnej. Nie wszystkie drobnoustroje obecne w jamie ustnej odpowiedzialne są za próchnicę. Przypadłość wywołują te, które posiadają zdolność do metabolizowania cukrów. Bakterie namnażają się w wyniku obecności w jamie ustnej resztek tych pokarmów, które stanowią dla świetną nich pożywkę. Nakarmione rozpoczynają niszczycielką działalność polegającą na produkcji kwasu, który rozpuszcza zewnętrzną powłokę zęba. Zainfekowane szkliwo staje staję się porowate i pojawiają się na nim ciemne plamy. W ten sposób dochodzi o powstania ubytku w zębie.

Jakie są przyczyny próchnicy?

Jedną z głównych przyczyn próchnicy należy doszukiwać się w niedostatecznej higienie jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów, a także brak oczyszczania nicią dentystyczną miejsc trudnodostępnych dla szczoteczki powoduje nagromadzenie w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmu, stanowiących świetną pożywkę dla bakterii. Nieodpowiednia bogata w cukry dieta połączona z brakiem higieny jest idealną drogą do zapracowania na próchnicę.

W jaki sposób leczy się próchnicę?

Choć leczenie próchnicy kojarzy się przeważnie z nieprzyjemnym borowaniem i wypełnieniem plombami, istnieją również inne sposoby walki z ubytkami, tj. remineralizacja szkliwa. Metoda polega na pokryciu zęba specjalnymi preparatami, mającymi na celu zmniejszenie plam oraz zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi choroby. Remineralizacja stosowana jest w początkowych stadiach próchnicy, natomiast kiedy choroba spowodowała już spore ubytek w zębie nieuniknione będzie założenie plomby, czyli sztucznego wypełnienia. Zanim jednak lekarz przystąpi do plombowania konieczne będzie oczyszczenie ubytku z chorej tanki i obecnych w nim bakterii. W naszej klinice stosujemy nowoczesnej wypełnienia, które są nie tylko niezwykle trwałe i mocne, ale również atrakcyjne wizualnie.

Próchnica to globalny problem, z którym boryka się coraz więcej ludzi. Ortodonci są zgodni, że ubytkom w zębach można zapobiegać, a jest to możliwe poprzez stosowanie regularnej higieny jamy ustnej, a także ograniczenie w diecie cukrów prostych. Warto regularnie umawiać się ma przeglądy jamy ustnej do stomatologa. Nasz gabinet wyposażony jest w wysokiej jakości sprzęt, pozwalający na precyzyjną diagnozę i leczenie ubytków. Zapewniamy również kompleksowe leczenie ortodontyczne dla całej rodziny.