leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem stomatologicznym, co umożliwia dentyście dotarcie przez maleńkie wejścia i odgałęzienia kanału. Są one niewidoczne gołym okiem, a nawet szkła powiększające nie są wystarczająco mocne, aby wykryć i leczyć wszystkie części kanału zawierające bakterie.

Klinika stomatologiczna, świadcząca swoje usługi w Warszawie, na stronie internetowej: https://bemowodental.pl/leczenie-kanalowe/ dokładnie obrazuje przebieg takiego leczenia.

Przyczyny leczenia kanałowego

W większości zdrowych zębów, miazga stanowiąca środek każdego z nich jest całkowicie otoczona zewnętrznym szkliwem, więc istnieje niewielka szansa, że infekcja lub stan zapalny zaatakują miazgę. Jednak w przypadku rozwoju próchnicy, pęknięcia lub odprysku w zębie, bakterie mogą przedostać się do komory miazgi. Kiedy tak się dzieje, rozwijają się infekcje i stany zapalne, które powodują nieprzyjemny ból zęba.

Do specjalisty należy zgłosić się niezwłocznie, gdy jeden z zębów rozwija objawy takie jak:

  • przebarwienia,
  • nadwrażliwość lub obrzęki dziąseł,
  • pulsujący ból,
  • próchnica,
  • głęboki ubytek,
  • starcie zębów,
  • kieszonka dziąsłowa.

W niektórych przypadkach możemy nie mieć żadnych objawów i dopiero podczas regularnego badania stomatologicznego dentysta zidentyfikuje problem na podstawie prześwietlenia. Leczenie kanałowe może pomóc w utrzymaniu zęba, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty z powodu uszkodzenia, próchnicy lub infekcji.

Co niesie ze sobą procedura leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe to staranne „oczyszczenie” wnętrza uszkodzonego zęba. Proces ten usuwa bakterie i tkankę w stanie zapalnym, które powodują ból, po czym przestrzeń jest dezynfekowana i wypełniana odpowiednim produktem. Materiał ten zapobiega ponownemu przedostawaniu się bakterii do zęba i powodowaniu kolejnej infekcji.

Jeśli ząb jest zdrowy na tyle, aby go utrzymać, stosuje się wypełnienie, aby zamknąć otwór w zębie. W większości przypadków dentysta zaleci umieszczenie korony na uszkodzonym zębie, aby go podtrzymać i chronić. W przypadkach, gdy zbyt duża część struktury zęba zostaje utracona podczas leczenia kanałowego, w kość szczęki wszczepia się metalowy wkład podtrzymujący koronę.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem: Rekonwalescencja

Po ustąpieniu znieczulenia po zabiegu możesz odczuwać ucisk lub dyskomfort. Zwykle można to skutecznie leczyć za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i prawdopodobnie zniknie po dniu lub dwóch. Podczas leczenia kanałowego staraj się unikać żucia za pomocą leczonego zęba, dopóki ból nie zniknie, ponieważ pomoże to tkankom szybciej się goić.

Często zęby po leczeniu kanałowym stają się bardziej łamliwe i łatwiej o ich pęknięcia. Po założeniu stałej korony dentystycznej na resztki zęba, różnica między tym a pozostałymi zębami jest niewyczuwalna.

Czy korona jest konieczna?

Korona to wykonana w laboratorium osłona na zębie, która przypomina prawdziwy ząb i jest na stałe umieszczona w jamie ustnej. Korony są indywidualnie dopasowane do każdego zęba, a kształt i kolor można dostosować, aby zmaksymalizować jego estetykę. Otaczają zęby obwodowo i pokrywają powierzchnię żucia. Zmniejsza to obciążenie osłabionego zęba oraz chroni go przed urazami i siłami żucia.

Należy pamiętać, że po zabiegu kanałowym może być jeszcze potrzebne dodatkowe leczenie zęba. Kanały korzeniowe mają na celu zwalczanie bólu i infekcji wewnątrz zęba. Chociaż może to stworzyć stabilny fundament, później mogą być konieczne zabiegi, takie jak stałe wypełnienia lub korony, aby przywrócić zewnętrzną strukturę, estetykę i funkcję zęba. Prostym sposobem spojrzenia na to jest to, że kanały korzeniowe znajdują się poniżej dziąsła, a korony i wypełnienia znajdują się nad dziąsłem. Zazwyczaj w przypadku skierowania do specjalisty zajmującego się kanałami korzeniowymi (endodonty), kanał korzeniowy zostanie uzupełniony i zostanie założony tymczasowy materiał wypełniający, aby pokryć materiał wypełniający korzeń.