endodoncja Łódź

Leczenie endodontyczne kiedyś i dziś

Już nasi odlegli przodkowie zdawali sobie sprawę, jak ważną rolę w organizmie człowieka odgrywają zęby. Leczenie dolegliwości zębowych zapoczątkowano w czasach starożytnych. Jak leczenie endodontyczne wyglądało kiedyś i jak wygląda dziś?

Leczenie zębów w czasach zamierzchłych

Pierwsze ślady leczenia zębów sięgają czasów sprzed czterech tysięcy lat. W egipskich sarkofagach archeolodzy odnaleźli mumie posiadające w uzębieniu złote plomby i ślady borowania. Pierwsze próby leczenia kanałowego polegały na umieszczeniu rozgrzanego fragmentu żelaza w kanale zębowym. Do znieczulenia używano różnego rodzaju ziół. Normą w dawnych czasach było ogłuszenie pacjenta przed zabiegiem poprzez uderzenie w głowę.

Leczenie kanałowe w ubiegłym stuleciu

Zabiegi stomatologiczne stały się standardem dopiero w ubiegłym wieku. Leczenie endodontyczne było jednak długotrwałe i bolesne. Obowiązkiem było przeprowadzenie dewitalizacji, czyli zatrucie zęba. Czynność polegała na wprowadzeniu specjalnego środka do komory zębowej oraz na zabezpieczeniu tkanki opatrunkiem. Dopiero po kilku dniach możliwe było zasadnicze leczenie. W obecnych czasach zabieg dewitalizacji wykonuje się rzadko. Najnowsze badania wykazały, że paraformaldehyd, środek wprowadzany do zęba, wykazuje właściwości rakotwórcze i mutagenne. Zabieg nie jest jednak na tyle groźny jak bakterie występujące przy zapaleniu miazgi i nadal jest stosowany przy przestrzeganiu ścisłych wytycznych.

Nowoczesne leczenie kanałowe

Stomatologia endodontyczna w dzisiejszych czasach stoi na wysokim poziomie. Środki znieczulające zostały udoskonalone, dlatego w większości przypadków pacjent może w ogóle nie odczuć bólu podczas leczenia kanałowego. Również sprzęt specjalistyczny przyczynia się do wysokiej skuteczności kuracji. Dzięki mikroskopowi stomatolog jest w stanie dotrzeć do najdrobniejszych odnóg korzenia zęba, aby usunąć zmienioną chorobowo tkankę. Nowoczesny endometr pozwala ocenić głębokość kanału zębowego. Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, które pozwala dentyście poznać stan i strukturę zęba. Podczas leczenia kanałowego usuwana jest zakażona lub martwa miazga zębowa, a następnie komora zęba jest odkażana. Końcowym etapem zabiegu jest zastosowanie bezpiecznej substancji uszczelniającej, dzięki której bakterie nie dostaną się do środka zęba.

Zabiegi leczenia zębów przeprowadzane były od niepamiętnych czasów. Z biegiem lat udoskonalono umiejętności techniczne, a wiedza medyczna stanęła na wysokim poziomie. W dzisiejszych czasach zabiegi leczenia endodontycznego w Łodzi lub w innych miastach są bezpieczne i w wielu przypadkach całkowicie bezbolesne