Kamienie w pęcherzu moczowym – rozpoznanie i leczenie

Pojawienie się choroby jaką jest kamica nerkowa, o której mówi się, że są to po prostu kamienie w pęcherzu moczowym może być niezauważone. Objawy są dość niejednoznaczne i mogą wskazywać na przykład na nawracające zapalenie pęcherza moczowego, więc nie można bagatelizować jakichkolwiek objawów. Jak wygląda rozpoznanie i leczenie kamieni w pęcherzu moczowym?

Rozpoznanie kamieni w pęcherzu moczowym

Rozpoznanie tego, że kamienie w pęcherzu moczowym są obecne nie jest proste. Lekarz musi dobrze znać objawy tego schorzenia i wiedzieć jak je rozpoznać. W tym celu wykonuje się badania, a także przeprowadza bardzo dokładny wywiad fizykalny. Podstawa to między innymi badanie USG, które pozwala na zobaczenie tak zwanych kamieni, czyli złogu obecnego w nerkach lub w moczowodzie. Oprócz USG na sytuacje, w których ma się wątpliwości przygotowane jest badanie radiologiczne. Mowa tu o urografii bądź tomografii komputerowej, dzięki czemu lekarz może nie tylko zobaczyć kamienie i ich lokalizację, ale też ich wielkość, a także wpływ na układ moczowy.

Dobra diagnoza i szybkie rozpoznanie jest bardzo ważne w kwestii leczenia kamicy moczowej, bądź nerkowej. Dzięki temu pacjent może liczyć na szybki powrót do zdrowia, a także pozbycie się bardzo nieprzyjemnych objawów. Kamicę moczową można bowiem poznać po dość niecharakterystycznych bólach pleców, a także infekcjach dróg moczowych, które trudno jest wyleczyć. Bardzo często choroba nie ma jednak żadnych objawów.

Jak wygląda leczenie kamieni w drogach moczowych?

Kamieni z pęcherza moczowego czy też nerek można pozbyć się na kilka sposobów. Wszystko zależy od sposobu ich rozmieszczenia oraz wielkości. Nie każde bowiem kwalifikują się na leczenie operacyjne, gdyż mogłoby ono mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie pacjenta, a nawet być dla niego niebezpieczne. Podstawowe leczenie to leczenie zachowawcze. Może ono być prowadzone we wcześniej fazie, gdy kamienie są małe. Usuwane są one przez uderzenia wodne, czyli zmuszenie ciała do wydalaniu dużej ilości moczu. W ten sposób usuwa się kamienie bez interwencji chirurgicznej, jednakże taki sposób jest dość nieprzyjemny dla pacjenta.

Dalsze leczenie polega już na rozbiciu większych kamieni. Można je na przykład rozbijać za pomocą aparatu USG lub promieni RTG. Są one rozbijane przy pomocy wygenerowanej przez te urządzenia fali uderzeniowej. Kamienie leczyć można również operacyjne. Usuwa się wtedy kamienie poprzez nacięcie skóry, a następnie przewodów moczowych. Kamienie kruszyć można również za pomocą nakłucia nerki.