naprawa szyby samochodowej

Wymiana czy naprawa szyb w aucie?

Przednia szyba w pojeździe ze względu na warunki jego eksploatacji narażona jest na wiele uszkodzeń. Część z nich bez większych trudności można usunąć samodzielnie, z innymi natomiast można poradzić sobie przy pomocy specjalisty. Tylko czy zawsze naprawa jest możliwa? Kiedy uszkodzenia są na tyle poważne, że konieczna staje się wymiana szyby w samochodzie?

Rozpoznanie uszkodzenia – kwalifikacja do naprawy szyby

Zanim zapadnie decyzja o tym, czy konieczna jest wymiana szyby na nową, czy może wystarczy jej naprawa, specjalista musi przeprowadzić rozpoznanie uszkodzenia. To właśnie na tej podstawie zostanie opracowany dalszy plan postępowania o pozyskanie szyby z  dobrą widocznością, bez uszkodzeń, które mogłyby rozpraszać kierowcę w czasie jazdy (a to poważne zagrożenie w ruchu drogowym).

Wymiana zamiast naprawy szyby

Tak naprawdę na wymianę szyby może zdecydować się każdy, kto czuje taką potrzebę, nie tylko kierowca, którego przednia część auta została uszkodzona. Należy jednak liczyć się przy tym z koniecznością poniesienia niemałych kosztów takiego przedsięwzięcia (dlatego też często, gdy jest taka możliwość warto zdecydować się na

naprawę).

Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma wyboru i dla zapewnienia bezpieczeństwa jazdy konieczne jest wykonanie wymiany szyby na nowy model. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • głębokie i rozległe pęknięcia, które szybko się powiększają,
  • uszkodzenia zachodzące pod uszczelkę,
  • uszkodzenia, które powstały dawno temu i zostały zignorowane (przez co nie mogły zostać zregenerowane),
  • uszkodzenia na szybie widoczne w kilku miejscach.

Naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyby samochodowej to znacznie mniej kosztowne przedsięwzięcie niż wymiana jej na nową. Naprawa opiera się głównie na dokładnym wyczyszczeniu, a następnie uzupełnieniu ubytku tak, by ślad po nim był niewidoczny. Najczęściej stosowane jest wypełnienie z żywicy syntetycznej, która musi być utwardzona, a następnie wypolerowana, aby możliwe było osiągnięcie zamierzonego efektu.

Koszty naprawy szyby zależne są od:

  • umiejscowienia uszkodzenia,
  • wieku uszkodzenia (te starsze znacznie ciężej jest usunąć),
  • wielkości uszkodzenia.

Naprawa a może wymiana na nową? Przed takim dylematem stoi wielu właścicieli pojazdów z uszkodzonymi szybami. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależna jest ona o wielu okoliczności. Należy pamiętać tym, że liczy się bezpieczeństwo jazdy, a więc niezależnie od tego, czy konieczna jest naprawa, czy wymiana, szybka musi być przejrzysta i bez uszkodzeń, zapewniając dobrą widoczność kierowcy.