naprawa szyby samochodowej

Naprawa szyb, na których są odpryski

W wyniku eksploatacji pojazdu może dojść do uszkodzenia przedniej szyby (często określanej także mianem czołowej). Powstające odpryski być może nie zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu jazdy, jednak obniżając nieco jej komfort, ograniczając pole widzenia. Czy pojawiające się na szybkie odpryski kwalifikują ją do natychmiastowej wymiany ?

Niebezpieczne odpryski – naprawa szyb niezbędna

Choć odpryski na szybkie nie przyczyniają się bezpośrednio do wypadku drogowego, to jednak dość skutecznie skupiają na sobie uwagę kierowcy, przez co nie zwraca on pełnej uwagi na sytuację na drodze. Odpryski mogą przerodzić się w poważny problem szczególnie w przypadku kierowców, którzy nie reagują właściwie, gdy tylko pojawią się na szybie. To błąd bowiem powiększający się systematycznie defekt może doprowadzić zmniejszenia użyteczności i bezpieczeństwa szyby, a tym samym konieczności jej wymiany na nową. Dodatkowo jazda z wadliwą szybką grozi kierowcy mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych.

Czy możliwa jest samodzielna naprawa szyby?

Niewielkie odpryski powstałe w warunku złej pracy wycieraczek (szczególnie gdy dodatkowo nagromadzony jest na nich brud), uszkodzeń powstałych przez działanie szczotek na myjni, można usunąć samodzielnie. Wystarczy tylko podstawowa wiedza i nieco narzędzi. Samodzielne działanie nie zawsze jest proste i możliwe jednak ma niezaprzeczalną zaletę w postaci oszczędności wynikających z samodzielnej naprawy defektu.

Naprawa szyby z odpryskami u specjalisty

Naprawa powstałego na szybkie odprysku nie jest prostym zadaniem, dlatego w wielu przypadkach, zamiast męczyć się z tym samodzielnie (dodatkowo wpływając na zwiększenie defektu), warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na skuteczną naprawę uszkodzonej szyby bez konieczności jej wymiany na nową.

Specjalista, zanim przystąpi do wyboru metody uzupełniania odprysków, zawsze musi ocenić skalę uszkodzenia, a samo miejsce w którym powstało dokładnie wyczyścić – dopiero wtedy możliwe będzie uzupełnienie ubytków.

Do uzupełniania odprysków stosowany jest specjalny kompozyt który, zanim trafi w miejsce docelowe, jest utwardzany i szlifowany. Ostatni etap uzupełniania ubytków po odpryskach na szybie polerowania szyby w miejscu naprawionej usterki.

Koszty uzupełniania ubytków są zróżnicowane, uzależnione przede wszystkim od ich wielkości i głębokości, a tym samym nakładu pracy i materiału, jaki będzie musiał zostać wykorzystany przy ich usuwaniu z szyby samochodu.