szyby do autobusów

Wklejane szyby do autobusów – co warto wiedzieć?

W starszych autobusach przy szybach dawniej stosowane były uszczelki gumowe. Obecnie od tego rozwiązania już się odchodzi i stosuje się wklejane szyby do autobusów – to dotyczy zarówno autokarów turystycznych, jak i miejskich autobusów. Ze względu na konstrukcję szyb, w których montowane są ogrzewanie oraz radiowe anteny, do wymiany szyb wykorzystuje się kleje HMLC.

Naprawę lub wymianę szyby do autobusów najlepiej powierzyć fachowcom: http://szybyautobusowe.com.pl/

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć kilku szczegółów, jak wymienia się szyby do autobusów, możesz przeczytać o tym kilka słów poniżej.

Jak wkleja się szyby do autobusów?

Używane podczas wymiany szyb i wklejania ich w karoserię specjalne kleje chronią miejsce klejenia przed rdzewieniem. Tak naprawdę dodatkowo wpływają na usztywnienie karoserii autobusu, co przekłada się na większy komfort jazdy oraz większe bezpieczeństwo podróżujących. Po wklejeniu szyby do autobusów pojazdy nadają się do jazdy po upływie kilkunastu godzin.

W nowoczesnych autobusach szyby do autobusów muszą spełnić kilka warunków:

  • są praktycznie ustawione pionowo,
  • warstwa specjalnego kleju pomiędzy szybami do autobusów a karoserią powinna być kilkakrotnie grubsza,
  • szyby do autobusów mają większy ciężar od szyb stosowanych w samochodach osobowych.

Po montażu szyby do autobusów należy odczekać tyle czasu, ile zaleca fachowiec, aby nie narażać kierowcy oraz pasażerów na zbędne niebezpieczeństwo oraz nie generować dodatkowych ogromnych kosztów powtarzanego całego procesu w przypadku przemieszczenia się szyby.

Naprawa pękniętej szyby do autobusów

Do wspomnianego przemieszczania się szyb do autobusów oraz w efekcie do ich pękania przyczyniają się m.in. używane słabej jakości kleje podczas montażu szyb do karoserii. Słaba jakość klejów polega na ich zmiennej objętości podczas utwardzania lub zbyt niskiej wytrzymałości.

Do naprawy pękniętych szyb do autobusów niezbędny jest injektor, za pomocą którego wprowadza się między warstwy szkła płynną żywicę, a także lampa UV. Podczas wklejania szyby do autobusów trzeba dobrze dobrać wytrzymałość kleju oraz technologię wklejania.

Wyróżnia się kilka sposobów wklejania szyb do autobusów:

  1. Nakładanie kleju na szybę i wstawienie jej do karoserii.
  2. Nakładanie kleju na karoserię i wstawienie szyby do karoserii.
  3. Nakładanie kleju częściowo na karoserię i na szybę, a potem wstawienie szyby do karoserii.
  4. Wstawianie szyby do karoserii wraz unieruchomieniem jej, wypełnienie od wewnątrz przestrzeni pomiędzy szybą a karoserią. Można również nałożyć klej na szybę od zewnętrznej strony.

Rodzaje klejów do wklejania szyb

Czasem klej w niektórych autobusach może zastąpić zewnętrzną listwę ozdobną, musi być on jednak perfekcyjnie wygładzony. Wykonuje się to za pomocą szpachelki oraz preparatu zapewniającego odpowiedni poślizg narzędzi.

Szyby do autobusów wklejane są przy użyciu tych samych klejów, które wykorzystuje się do montażu szyb w samochodach osobowych. Wyróżnia się ich dwa typy: dwu- i jednogodzinne. Jednak ze względu na to, że w autobusach warstwa kleju pomiędzy szybą a karoserią jest grubsza od ilości kleju użytej do montażu szyby w samochodzie osobowym, należy odczekać dłuższy czas, zanim autobus znów będzie mógł wyjechać na drogę.

Przyjmuje się, że przy użyciu klejów dwugodzinnych do montażu szyby do autobusów powinno się odczekać co najmniej 12 godzin przed oddaniem autobusu do użytku. Jeśli z kolei zastosowano klej jednogodzinny, należy ten czas wydłużyć do co najmniej 18 godzin.