ciągnik rolniczy

Nowoczesne ciągniki rolnicze – jak wspierają pracę w nowoczesnych gospodarstwach?

Prace gospodarcze dzisiaj już w niczym nie przypominają tych, które przeprowadzano przed laty. Są znacznie wygodniejsze, mniej uciążliwe i postępują znacznie szybciej. To wszystko zasługa nowych technologii, od których nie jest wolne również rolnictwo. I całe szczęście, bo nowoczesne ciągniki rolnicze zdecydowanie przyspieszają realizację zadań, odciążając pracowników. Zobacz, w jaki sposób wykorzystasz pojazdy dla własnych potrzeb!

Jeden ciągnik rolniczy do wielu zastosowań

Trudno o drugą tak uniwersalną maszynę, jak ciągnik rolniczy https://tym-traktor.pl/ . Znajduje on szereg zastosowań we wszystkich gospodarstwach, bez względu na to, jaki jest ich charakter. Przy zbiorach, siewie, transporcie, hodowli trzody – wszędzie tam, gdzie praca rąk ludzkich potrzebuje uzupełnienia, doskonale sprawdzi się mocna i wydajna maszyna. Kluczowe jest dopasowanie jej do swoich potrzeb. Mniejsze ciągniki rolnicze nie tylko są tańsze, ale też sprawiają mniej problemów z przechowywaniem. Łatwiej też nimi manewrować również na ograniczonej przestrzeni, co jest ważne w przypadku np. sadów, lasów, wąskich obejść z zabudowami.

Za uniwersalnością ciągników stoi ich konstrukcja. Większość maszyn jest projektowana w taki sposób, aby mogła pracować przez cały rok – latem w gospodarstwie i przy pracach polowych, a zimą przy odśnieżaniu dróg. To możliwe, gdyż mają stosowne zaczepy, na których montuje się wymienny osprzęt (chwytaki, szybkozłącza, zagęszczarki, lemiesze do śniegu, łyżki koparkowe, młoty, wiertnice, zamiatarki). Możesz też wybrać jedno konkretne urządzenie, np. ciągnik komunalny do prac w mieście, czy ciągnik sadowniczy doskonały do wspierania owocowych zbiorów z drzew i krzewów.

Solidne ciągniki rolnicze

Z uwagi na szerokie zastosowania, ciągniki rolnicze są maszynami, których nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie. Jednak nie powinny to być pojazdy przypadkowe, lecz takie, które faktycznie podołają pracom w trudnym i wymagającym terenie. Najważniejsze cechy takich pojazdów to:

 • mocne silniki pracujące stabilnie i bezawaryjnie,
 • zawieszenie na cztery lub na dwa koła, które sprawia, że jazda po nierównościach staje się bardziej stabilna i komfortowa,
 • wydajność mocy w przedziale od 19 do 127 KM,
 • dostęp do oryginalnych części zamiennych,
 • opony o odpowiednio szerokich i głębokich bieżnikach, co gwarantuje im doskonałą przyczepność do podłoża,
 • możliwość rozwijania optymalnych prędkości na drodze,
 • możliwość stabilnego doczepienia akcesoriów, np. przyczepy do zbierania płodów rolnych,
 • wysoki standard wyposażenia kabiny.

Nowoczesny ciągnik rolniczy jest przystosowany do pracy w każdych warunkach. Nadaje się zarówno do prac polowych, jak i sadowniczych, jednak został opracowany w taki sposób, aby móc też przemieszczać się i poruszać po drogach. Ułatwia to zwożenie owoców na targ czy przemieszczanie się pomiędzy gospodarstwami. Ale to nie wszystko, bo wiele ciągników rolniczych można też zaangażować do prac komunalnych w terenach zurbanizowanych.

Ciągnik rolniczy z funkcją ciągnika komunalnego

Czasem potrzebne są urządzenia wielofunkcyjne, a niekoniecznie takie wyspecjalizowane tylko w jednej kategorii prac. W takiej sytuacji inwestor może zdecydować się na maszynę uniwersalną, jaką jest bez wątpienia ciągnik rolniczy z funkcją ciągnika komunalnego. Jak one działają? Wielotorowo! Wykonuję szereg czynności takich jak:

 • usuwanie nieczystości z różnych nawierzchni,
 • usuwanie konarów, które spadły na drogę i utrudniają ruch,
 • oranie zagonów,
 • wyrównywanie terenu,
 • zwożenie zbiorów do magazynu,
 • posypywanie ulic solą lub piaskiem,
 • wykaszania placów, boisk, skwerów, ścinania chwastów, zarośli.

Jest wiele prac, które przebiegną szybciej i dokładniej, gdy zaangażujesz do ich przeprowadzenia ciągnik rolniczy lub/i ciągnik komunalny. Zastanów się, jakie są Twoje konkretne oczekiwania względem maszyny i do jakich zadań będziesz ją wykorzystywał. W ten sposób łatwiej zweryfikujesz, co sprawdzi się najlepiej w Twoim gospodarstwie.