ciągnik rolniczy

Ciągniki rolnicze komunalne – jak działają urządzenia letnie i zimowe?

Ciągniki komunalne są powszechnie angażowane do prac w terenach wiejskich i zurbanizowanych. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami pracy oraz wszechstronnością zastosowania. Za sprawą wymiennych osprzętów można określić je jako wielofunkcyjne. Doskonale radzą sobie z różnymi zadaniami, również takimi, wymagającymi niezwykłej zwinności, precyzji i są wykonywane w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Ciągniki rolnicze do prac komunalnych

Pomimo swojej nazwy, ciągniki rolnicze są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się  także w terenach zurbanizowanych. Gdy trzeba przeprowadzić prace porządkowe lub związane z udzieleniem pomocy drogowej, to warto zaangażować do nich profesjonalne maszyny. Nie tylko przyspieszą one działania, ale też sprawią, że prace przebiegną sprawniej i bardziej precyzyjnie. To wszystko zasługa wydajnych silników, a także możliwości zamocowania dowolnie wybranego osprzętu. W ten sposób ciągnik staje się urządzeniem całorocznym i nadaje się zarówno do prac gospodarczych, jak i miejskich. Latem największą popularnością cieszą się zamiatarki, które usuwają z powierzchni dróg, chodników i ścieżek rowerowych nieczystości czy spadające gałęzie. Jesienią służą do zbierania liści.  Na polu wykorzystasz je do orania zagonów, rozwożenia obornika czy paszy dla zwierząt, a także zbierania owoców z krzewów i drzew. Ciągnik rolniczy jest też niezwykle przydatny zimą.

Ciągniki rolnicze zimą i latem

W zależności od tego, jaką maszynę wybierzesz i w jaki sposób ją doposażysz, możesz oczekiwać wszechstronnego wsparcia w wykonywaniu prac latem oraz zimą. Zalicza się do nich:

  • zamiatanie ulic, parkingów, placów,
  • posypywanie ulic solą lub piaskiem,
  • odśnieżanie placów, chodników i dróg osiedlowych,
  • wykaszanie placów, skwerów, boisk, pasów zieleni, poboczy, sadów, winnic,
  • koszenia krzaków, rozdrabniania gałęzi, wykaszania jałowych pastwisk i terenów niezagospodarowanych.

Całoroczna eksploatacja maszyn rolniczych i komunalnych jest możliwa dzięki temu, że mają one solidną konstrukcję, odpowiednie zawieszenie, moc silnika i rozwijają optymalne prędkości. To także zasługa tego, że można do nich zamontować osprzęty, w tym lemiesze, pługi, zamiatarki z koszami czy rozsypywacze piasku. Funkcjonalność poprawia też fakt, że maszyny mają niewielkie rozmiary. To czyni je gotowymi do pracy w miejscach o ograniczonym metrażu, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca do wykonywania manewrów zawracania czy cofania. Kompaktowe pojazdy łatwiej przechować i garażować, bo nie zajmują zbyt dużo przestrzeni.