ciągnik rolniczy

Charakterystyka i zastosowanie ciągników rolniczych sadowniczych

Dzisiaj coraz więcej prac gospodarskich jest wykonywanych z użyciem zaawansowanych maszyn. Nie inaczej wygląda to we współczesnych przedsiębiorstwach sadowniczych, które bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych urządzeń do prac polowych. Ciągniki sadownicze to wyspecjalizowana grupa pojazdów przeznaczonych do zwinnego poruszania się nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wymagania wobec ciągników rolniczych do sadu

Kiedy zdecydujesz się kupić ciągnik rolniczy do prac sadowniczych, musisz określić na jakich cechach maszyny Ci zależy. Zazwyczaj praca odbywa się w dość wymagających warunkach, głównie z uwagi na ograniczoną dostępność do drzew i krzewów. Zatem ciągnik powinien być raczej kompaktowy, choć niewielki rozmiar nie powinien wpływać na obniżenie mocy czy wydajności urządzenia. Zmodyfikowane parametry techniczne maszyn odpowiadają współczesnym wymaganiom sadowników. Pozwalają usprawnić pielęgnację sadzonek oraz zbiór już dorodnych owoców, w taki sposób, aby nie uległy one uszkodzeniom, lecz zachowały swój wygląd i dobrą kondycję.

Ciągnik sadowniczy dopasowany do rodzaju upraw

Duże, wielohektarowe uprawy są niezwykle wymagające w utrzymaniu. Dlatego sadownicy, którzy opiekują się nimi coraz chętniej sięgają po maszyny takie jak ciągniki rolnicze. Ważne, aby dopasowali je do rodzaju uprawianych owoców czy warzyw. Producenci polecają ciągniki do:

  • truskawek,
  • borówek,
  • porzeczek.

Krzewy, na których rosną owoce są stosunkowo niskie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ciągnik powinien poruszać się między nimi zwinnie i zgrabnie, aby nie zniszczyć upraw. Jest to możliwe, ponieważ współczesne maszyny są zwinne, kompaktowe. Odznaczają się łatwą sterownością. Mają opcję doposażenia w dodatkowy osprzęt, dzięki czemu stają się bardziej uniwersalne i wszechstronne. Wielu sadowników korzysta z nich przez cały rok, jesienią i zimą także do prac komunalnych.

Komfort obsługi ciągnika rolniczego

Ciągnik rolniczy powinien być wygodny w obsłudze dla operatora. Sadownik doceni przestronną, nowocześnie wyposażoną i klimatyzowaną kabinę, która umożliwi nawet wygodną pracę w upalne dni. Jednocześnie dużą zaletą będzie amortyzowany, wygodny fotel i przestronna szyba przednia, przez którą można łatwo kontrolować teren i unikać nieprzyjemnych zdarzeń.

Nowoczesne ciągniki sadownicze są zwinne, kompaktowe i solidne. Mogą pracować nawet w trudnym, grząskim gruncie, a to za sprawą kół na bieżnikowanych oponach odznaczających się wysoką przyczepnością do podłoża.