opony zimowe

Jak wyglądają opony zimowe?

Polscy kierowcy w okresie zimowym powinni korzystać z innego kompletu opon niż latem. Mieszanki gum w oponach zimowych i letnich mają odmienne właściwości, dlatego sprawdzają się przy różnych temperaturach i rodzaju opadów. Jakie cechy mają opony zimowe? Dlaczego powinno się ich używać na ośnieżonej drodze?

Opony zimowe – właściwości

Jazda na komplecie opon zimowych zwiększa bezpieczeństwo na zaśnieżonej i oblodzonej trasie. Ich cechy sprawiają, że samochód ma lepszą przyczepność. Ryzyko poślizgu maleje, dzięki czemu kierowca czuje się pewniej za kółkiem. Opony zimowe dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki nim kierujący pojazdem może jeździć szybciej bez zwiększania ryzyka wypadku z powodu niedostosowania ogumienia do aktualnej pogody.

Opony na zimę są wykonane z mieszanki gumowej, która jest przystosowana do jazdy w ujemnych temperaturach. Guma nie twardnieje w czasie mrozów, dzięki czemu zapewnia przyczepność na śniegu i lodzie w przeciwieństwie do opon letnich. Zimowe ogumienie dobrze przylega do nierównej drogi i klei się do śniegu. Śnieg, który gromadzi się w rowkach bieżnika, przykleja się do śniegu na drodze. W ten sposób ogranicza się ryzyko poślizgu.

Bieżnik w oponach zimowych

Zadaniem bieżnika w oponach zimowych jest skuteczne odprowadzanie spod kół błota pośniegowego, które zwiększa ryzyko poślizgu. Szerokie i głębokie kanały na zewnętrznej części opony są rozstawione w zupełnie inny sposób niż w przypadku opon letnich. Bardzo gęste lamelki sprawiają, że powierzchnia czynna opony zimowej jest bardzo duża. Rzadsze rozstawienie nacięć uniemożliwia utrzymanie śniegu w bieżniku, ograniczając tym samym ślizganie się opony po zimowej nawierzchni w czasie jazdy. Ponadto bieżnik tego typu skraca drogę hamowania.

Opony zimowe są oznaczane jako M+S, czyli mud and snow (z ang. błoto i śnieg). Nie powinno się ich używać w dodatnich temperaturach, gdyż na suchej, rozgrzanej nawierzchni ich właściwości w ogóle się nie sprawdzają. Dodatkowo opona zimowa używana latem niszczy się szybciej, co niepotrzebnie naraża kierowcę na koszty związane z koniecznością zakupu nowego kompletu opon. Warto jednak pamiętać, że opona zimowa dobrze sprawdza się w ujemnych temperaturach nawet gdy jezdnia jest sucha. Mrozy sprawiają, że letnie mieszanki gum twardnieją. Prowadzenie auta na twardych, mało przyczepnych oponach jest ryzykowane, dlatego zmiana ogumienia w samochodzie na zimowe jest istotna dla poprawy bezpieczeństwa jazdy w chłodnych miesiącach.