nowe BMW

Co wybrać – samochód nowy czy używany?

Decyzja o zakupie swojego pierwszego samochodu lub zmianie obecnego zawsze wiąże się z dodatkowym ryzykiem i stresem. Trzeba podjąć wiele decyzji – ustalić swój budżet, wytypować markę samochodu, którą chce się kupić, zastanowić się, czy samochód ma być nowy, czy używany, a także dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. W końcu jest to wydatek na kolejne kilka lat – nikt nie chciałby być niezadowolony ze swojego wyboru. Nie wiesz, jaki samochód wybrać? Nie wiesz, czy zdecydować się na nowy czy używany samochód? Zapraszamy do lektury!

Samochód nowy – plusy i minusy

Najpierw weźmy pod lupę samochody nowe (BMW, Toyotę i inne marki). Jakie są plusy i minusy tej decyzji:

Do plusów zaliczam na pewno:

 • Nowe samochody są zawsze objęte rękojmią i gwarancją od producenta. W przypadku sprzedania modelu z jakąkolwiek usterką lub w sytuacji, gdy przydarzy Ci się awaria np. komputera pokładowego nie z Twojej winy, zawsze możesz zgłosić usterkę i czekać na naprawę. Większość samochodów ma okres gwarancji między 5 a 7 lat.
 • Decydując się na zakup nowego samochodu, możesz je dowolnie skonfigurować. Możesz wybrać jego kolor, silnik, fotele, opony czy pakiety dodatkowe – czasami wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania, ale dostajesz wymarzony samochód, który spełnia Twoje oczekiwania.
 • Nowy samochód jest po prostu sprawny. Wiesz, że przed Tobą nikt go nie używał i tylko od Ciebie zależy, jak będzie pracował silnik.

Do minusów zaliczamy:

 • Po pierwsze cena – jest to duży wydatek. Ceny nowych samochodów zaczynają się od 100 000 zł, natomiast górna granica jest niemal nieograniczona.
 • Ryzyko wad fabrycznych, oczywiście samochód jest objęty gwarancją, ale może się zdarzyć tak (co prawda ryzyko jest bardzo niskie), że awaria będzie na tyle poważna, że doprowadzi do stłuczki czy wypadku.
 • Kupując samochód z salonu mamy do wyboru tylko te modele, które są nadal produkowane – nie kupimy modeli, które zeszły z produkcji 2-3 lata temu i ich sprzedaż została zakończona.

Samochód używany – plusy i minusy

Przejdźmy teraz do samochodów używanych. Jakie są plusy:

 • Samochody te są znacznie tańsze od tych, które są kupowane prosto z salonu.
 • Mają również niższe koszty ubezpieczenia.
 • Jest to możliwość kupienia samochodu lepszego, niż moglibyśmy kupić w salonie za te same pieniądze.

Na koniec przedstawiamy wady samochodów używanych:

 • Po pierwsze i najważniejsze – często kupujesz tzw. kota w worku. Nie wiesz, czy sprzedający nie ukrywa przed Tobą wad ukrytych. Oczywiście można iść z tym do sądu lub sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej – nie wszystko jednak udaje się sprawdzić i wygrać.
 • Może się zdarzyć tak, że trafisz na nieuczciwego sprzedawcę, który np. zmieni przebieg w samochodzie czy podmieni niektóre części.