Jak kupić dobry samochód?

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem nowego samochodu do kupienia, to dobrze trafiłeś/aś. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik – na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu oraz o czym musisz pamiętać przed dokonaniem decyzji. Zapraszamy do lektury!

O czym musisz pamiętać, zanim kupisz samochód?

Jak przy zakupie każdej rzeczy używanej, najpierw trzeba sprawdzić jej stan. Nie ma znaczenia czy kupujemy rower, motocykl czy samochód, warto poznać jego historię i sprawdzić legalność pochodzenia.

Oprócz tego, kiedy rozglądamy się za zakupem samochodu, warto zawęzić swoje poszukiwania do konkretnej marki/modelu samochodu, pozwoli nam to na bardziej szczegółowe rozeznanie się w temacie i poznania największych mankamentów pojazdu – inne będzie miało nowe BMW, a inne Skoda czy Audi.

Teraz trochę formalności:

Gdy już wiemy, jaki konkretnie samochód chcemy kupić i mamy wybrany konkretny egzemplarz, dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o nim jeszcze przed oglądaniem:

  • dokładne wypytanie się sprzedającego o szczegóły i stan pojazdu;
  • sprawdzenie historii auta po numerze VIN – w internecie możemy znaleźć dużo darmowych i płatnych raportów;
  • skorzystanie z usług osób które sprawdzają samochody za nas, można poszukać takich usług w większym mieście blisko miejscowości, w której znajduje się samochód.

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu samochodu?

No dobra, ale co gdy mamy już wypatrzony samochód i jesteśmy umówieni na oglądanie?

Warto skupić się na kilku punktach:

  • stan blacharki, wszystko zależy od wieku i ceny samochodu, ale trzeba pamiętać, że nawet nowe samochody potrafią mieć skazę na lakierze;
  • spasowanie elementów nadwozia, polecamy zwrócić uwagę na szpary wzdłuż lamp przednich, czy przejścia z nadkola na błotnik;
  • warto się przejść wokół samochodu i sprawdzić rocznik każdej z szyb, kiedy lata się nie zgadzają z rocznikiem samochodu, może zapalić się nam czerwona lampka – warto wtedy zapytać o to sprzedającego;
  • klimatyzacja, kiedy jest na wyposażeniu samochodu, warto sprawdzić, czy odpowiednio chłodzi, ale też czy nie dostają się z niej przykre zapachy. Bardzo zagrzybiona klimatyzacja nie jest taka prosta do wyczyszczenia, a dodatkowo może to być kosztowne;
  • jazda próbna, kiedy jest to automat, trzeba zwrócić uwagę jak zachowuje się skrzynia, czy zmienia biegi płynnie bez szarpnięć. Kiedy jeździmy lub sprzedający jedzie samochodem, należy być szczególnie czujnym jak samochód zachowuje się na nierównościach. Należy sprawdzić, czy nie ma niepokojących dźwięków. Tak samo z silnikiem – powinniśmy być wyczuleni na dźwięki czy niepokojące wibracje/skoki obrotów. Warto też sprawdzić, jak samochód przyspiesza na każdym biegu w każdym zakresie obrotów.