monitoring pojazdów

Monitoring pojazdów – na czym polega i dlaczego warto go założyć?

Monitoring pojazdów to nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które znajduje szereg zastosowań we współczesnych przedsiębiorstwach. Firmom dysponującym własnymi flotami pojazdów może być trudno kontrolować przebieg ich tras czy szacować koszty związane z bieżącą eksploatacją. Dane zebrane za pomocą systemu GPS dostarcza im kompleksowych informacji oraz danych niezbędnych do dalszych analiz.

System lokalizacji GPS – monitoring pojazdów

Wdrażanie procedur kontroli w firmach dzisiaj jest standardem. Ma służyć nie tylko badaniu efektywności pracowników, ale też zbieraniu danych i analizowaniu ich w celu optymalizacji np. kosztów. Jest wiele powodów, dla których możesz chcesz zainstalować monitoring pojazdów we flocie biznesowej. To rozwiązanie dostarcza naprawdę wielu informacji także na temat samej eksploatacji aut – prędkości, z jaką się poruszają, spalania. To cenne dane, które pomagają w prowadzeniu uczciwych rozliczeń na linii kierowca – firma, a także gromadzeniu danych historycznych o przejazdach służbowych czy prywatnych.

Lokalizacja pojazdów ma jeszcze jedno znaczenie. Jest traktowana jako jeden z najskuteczniejszych systemów antykradzieżowych, pozwalających na bieżące ustalanie położenia samochodu w razie ewentualnej straty mienia lub nieautoryzowanego użycia.

Jak działa monitoring pojazdów?

Warto bliżej przyjrzeć się temu, jak w praktyce działa lokalizacja GPS. Systemy monitoringu aut pozwalają na zebranie rzetelnych danych czy ustalanie położenia aut dzięki dyskretnemu urządzeniu montowanemu we wnętrzu pojazdu. Kierujący nie musi nawet wiedzieć o jego obecności!

Lokalizator wysyła sygnały i położeniu za pośrednictwem systemy satelitarnego, zatem sygnał jest dostępny przez całą dobę. Dane te są odbierane na dowolnym urządzeniu mobilnym – smartfonie, tablecie, laptopie. Niektóre firmy udostępniają zainteresowanym klientom wersje demonstracyjne oprogramowania, dlatego w realnych warunkach można je przetestować, zobaczyć, jak działają, jaki mają potencjał, możliwości oraz ograniczenia.

Zalety korzystania z monitoringu pojazdów

Monitoring pojazdów nie jest systemem skomplikowanym, dlatego warto rozważyć go w każdej firmie. Bez względu na to, jakie masz oczekiwania, dobry i rozbudowany system geolokalizacji pomoże Ci w ich zaspokojeniu. Do jego najważniejszych zalet zalicza się:

 • możliwość monitorowania położenia pojazdów w czasie rzeczywistym,
 • zbieranie rzetelnych danych będących podstawą do prowadzenia obliczeń i weryfikowania procesów,
 • możliwość optymalizowania tras przejazdów,
 • kontrolowanie zużycia paliwa,
 • skuteczne zapobieganie nadużyciom ze strony kierowców korzystających z pojazdów służbowych,
 • skuteczna ochrona pojazdów przed kradzieżami i nieautoryzowanym użyciem,
 • wydajniejsze zarządzanie transportem w celu poprawienia jakości świadczonych usług i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Powyższe korzyści są realne do osiągnięcia pod warunkiem, że skorzystasz z profesjonalnych usług doświadczonej firmy zajmującej się sprzedażą systemów monitorowania pojazdów. Od tego zależy, do jakiej ilości jakich danych otrzymasz dostęp i jak je później wykorzystasz.

Jakie informacje otrzymujesz z systemu monitorowania pojazdów?

W zależności od wybranego wariantu, system monitorowania pojazdów może dostarczyć Ci wielu danych o bieżącej eksploatacji pojazdu. Z kolei gromadzenie informacji archiwalnych to prosty sposób na porównania i wyciągniecie wniosków pozwalających na optymalizację procesów w przyszłości.

Dane gromadzone w aplikacji dotyczą np.:

 • zestawienia prędkości, w tym informacji o jej przekroczeniu,
 • raportów dotyczących częstotliwości tankowania,
 • raportów o stanie liczników,
 • raportów o pokonanych odległościach,
 • raportu o przejechanych trasach,
 • lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym.

Przydatną funkcją w takich systemach jest automatyczne uruchamianie alarmu, kiedy dojdzie do kradzieży czy nieautoryzowanego odpalenia pojazdu.