Protezy zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć o wypełnianiu ubytków
Brak któregoś z zębów może być dla Ciebie bardzo dokuczliwy. Sam ten fakt u wielu osób powoduje spadek pewności siebie i pogorszenie samopoczucia. Czy zawsze już tak będzie? Na szczęście postępy w dziedzinie stomatologi jasno dowodzą, że wypełnienia protetyczne są czymś, co przywraca uśmiech i radość z codziennego życia. Dlaczego warto zdecydować się na protezy zębowe? Czym one właściwie są? I kto je dla Ciebie przygotowuje?
Czym są protezy zębowe?
Jeżeli w wyniku choroby lub po uszkodzeniu mechanicznym straciłeś ząb, to w jego miejscu pojawi się ubytek. Dla wielu osób jest to niezwykle niekomfortowa sytuacja, która powoduje kompleksy i pogorszenie ogólnego samopoczucia. Tymczasem protezy zębowe w Łodzi https://www.krolewskastomatologia.pl/nasza-oferta/protetyka mogą się okazać najlepszym sposobem na rozwiązanie problemy i zażegnanie kryzysu.
Protezy to rodzaj wypełnienia polegający na zrekonstruowaniu utraconych zębów oraz takich, które pod wpływem zaniedbań higienicznych, choroby czy obciążeń genetycznych są w złym stanie. Odbudowa protetyczna to szansa na wzmocnienie słabszych koron zębowych, a także ochronienie ich przed dalszą degradacją. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak uzupełnić braki w uzębieniu lub poprawić wygląd zębów, umów się na konsultację z dobrym specjalistą – dentysta protetykiem.
Dlaczego warto założyć protezy zębowe?
Niektórzy pacjenci mają wątpliwości – czy protezy zębowe są im potrzebne? Czy tego typu wypełnienie nie spowoduje dyskomfortu, ucisku w jamie ustnej? Czy będzie wyglądało naturalnie? Czy wpłynie na jakość życia – jedzenia, mówienia? Dużo jest pytań, a wszelkie wątpliwości rozwieje konsultacja z protetykiem, na którą warto się umówić np. w Łodzi. Protezy zębowe cieszą się obecnie dużą popularnością, co najlepiej świadczy o tym, że warto rozważyć je w przypadku ubytków zębowych.
Argumentów przemawiających za ich wybraniem jest bardzo dużo, a zalicza się do nich:
- wzmocnienie zębów, które są słabe i uszkodzone, aby nie ulegały dalszym uszkodzeniom – kruszeniu, łamaniu, odpryskiwaniu,
- poprawa w zakresie funkcjonowania narządu żucia,
- poprawa wyglądu twarzy – braki w uzębieniu mogą powodować zmiany w jej układzie żuchwy i przez to deformować owal,
- szybki i skuteczny sposób wypełnienia ubytków,
- stosunkowo niski koszt wykonania protezy porównaniu do innych wypełnień, np. implantów.
Protezy zębowe występują co najmniej w kilku wariantach, a różnią się nie tylko typem (protezy stałe i ruchome, częściowe i całkowite), ale też materiałem, z jakiego powstają. To on bezpośrednio determinuje to, czy noszenie protezy jest wygodne i jak solidna jest ona sama. Ma też ogromne znaczenie dla wyglądu wypełnienia – dobrze wykonana proteza jest niemal niezauważalna. Najpopularniejsze są protezy wykonane z acetalu, akrylu, nylonu oraz acronu.
Przygotowanie do założenia protez
Jeżeli myślisz o założeniu protez, to zacznij od znalezienia dobrego protetyka. Konsultacja u specjalisty rozwieje Twoje wątpliwości i da Ci szereg informacji na temat dostępnych rozwiązań protetycznych.
Podczas wizyty zostaniesz poddany badaniu. Oględziny połączone z wywiadem lekarskim są podstawą do ustalenia skali zmian i problemu, a także zaplanowania dalszego leczenia protetycznego. Na tym etapie specjalista oceni, czy potrzebna jest odbudowa stała (korona lub most) czy trzeba wykonać odbudowę ruchomą, do której zalicza się protezy szkieletowe i osiadające. Ta druga konstrukcja jest bardziej inwazyjna i pacjenci potrzebują więcej czasu, aby się z nią oswoić.
Do wykonania protez potrzebne są modele Twojej jamy ustnej – zazwyczaj wykonuje się kilka odlewów. Gdy zachodzi konieczność usunięcia zębów, to taki zabieg w znieczuleniu przeprowadzi chirurg stomatolog – często ściśle współpracuje on z protetykiem i implantologiem. Do momentu aż jama ustna nie będzie gotowa na protezę stałą, możesz otrzymać wypełnienie przejściowe. Po początkowych trudnościach czy bólu, szybko przyzwyczaisz się do nowego wypełnienia i odzyskasz radość z życia.