Protezy zębowe i inne wypełnienia luk w uzębieniu
Z powodu uszkodzenia zęba lub choroby musiałeś poddać się ekstrakcji zęba? Jeżeli ubytek, który w ten sposób powstał powoduje u Ciebie dyskomfort i obniża jakość codziennego życia, to znaczy, że powinieneś się go pozbyć. Zacznij od konsultacji z dobrym protetykiem, który przedstawi Ci możliwości leczenia i dopasuje najlepszy rodzaj wypełnienia – protezy zębowe, implanty, licówki, korony, mosty ceramiczne i inne.
Protezy zębowe
Chociaż niektórzy narzekają na to, że protezy zębowe są niewygodne, to jednak można się do nich przyzwyczaić. Współczesna stomatologia i jej gałąź – protetyka rozwinęły się niezwykle dynamicznie. Oznacza to, że do dyspozycji pacjentów oddano wiele rodzajów protez:
- na zasuwach i zatrzaskach,
- na teleskopach,
- całkowite i częściowe akrylowe,
- szkieletowe tradycyjne i bezklamrowe (estetyczne).
Protezy zębowe (Łodź) mogą być stałe lub ruchome. Dla niektórych pacjentów ważna jest możliwość ich wyciągania, jednak inni preferują stałe wypełnienie, które zastąpi utraconego zęba i będzie wyglądało niezwykle naturalnie. Alternatywą dla protez są implanty, a także licówki, korony czy mosty.
Implanty czy protezy zębowe?
Wyglądają niezwykle naturalnie i są na tyle mocne i stabilnie osadzone, że pacjent może posługiwać się nimi tak samo, jak swoimi prawdziwymi zębami. Łatwo też zadbasz o ich higienę, poprzez tradycyjne szczotkowanie oraz nitkowanie. Po zamocowaniu przywracają twarzy pierwotny, łagodniejszy wygląd. Ich zaletą jest to, że w żaden sposób nie ingerują w pozostałe zęby (nie trzeba ich szlifować).
Implanty uchodzą za najlepsze wypełnienia, jednak wiele osób nie może sobie pozwolić na ich założenie z uwagi na wysoki koszt lub ograniczenia zdrowotne. Implantów nie zakłada się u cierpiących na choroby nowotworowe, osteoporozę czy przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Korony, mosty i licówki – protezy zębowe
Korony i mosty to odbudowy stałe, do których pacjenci przyzwyczajają się dość szybko. Nie da się ich ściągnąć tak, jak protez ruchomych, jednak są od nich wygodniejsze, wyglądają bardziej naturalnie i lepiej dopasowują się do jamy ustnej.
- Mosty – wypełnienia trwałe stosowane w przypadku braku jednego lub więcej zębów, cementowane na koronach sąsiednich zębów.
- Licówki – mocowane do elementów stałych zębów pacjenta lub wyrostka zębodołowego. Wykorzystywane w rekonstrukcji częściowej lub całkowitej.
- Korony – można je zamocować na implantach lub naturalnych pozostałościach po zębach pacjenta. Służą do wzmocnienia zniszczonych zębów. Wykonuje się je na podbudowie metalowej, cyrkonowej lub ze złota galwanicznego.