restauracja włoska Warszawa

Warszawa: włoska restauracja – jakie wino wybrać?

Wybierając się do włoskiej restauracji w Warszawie, pamiętajmy o odpowiednim wyborze wina do naszej potrawy. Wino potrafi ciekawie podkręcić smak każdego dania, dodatkowo korzystnie wpłynie na trawienie i będzie na pewno źródłem kolejnych ciekawych wrażeń smakowych.

Prawdopodobnie we włoskiej restauracji najbardziej pasujące do zamówionej potrawy wino podpowie nam kelner, niemniej dobrze jest znać podstawowe zasady doboru wina do rodzaju dania. Nie raz może to sprawić trochę trudności, zwłaszcza w obliczu szerokiego wyboru w karcie restauracyjnej.

Liczy się smak i zapach

Przede wszystkim w połączeniu konkretnej potrawy i wina chodzi o odpowiednie połączenie zapachów i smaków. Dobra restauracja włoska Warszawa zapewni nam odpowiednio szeroki wybór win i potraw. Podstawowa zasada: wino nie może smakiem dominować nad potrawą, powinny się wzajemnie uzupełniać. Tak więc dania o delikatnym zapachu i smaku wymagają równie lekkiego wina, by nie było dominujące. Z kolei dania o ciężkie, bardzo wyraziste w smaku, aromatyczne – będą wymagały także wina wyrazistego.

Dobór wina do włoskich dań z makaronem

Dania makaronowe wymagają przemyślanego doboru win, pamiętaj o tym, gdy podejmiesz się organizacji domowej kolacji. Makarony z czerwonym sosem i mięsem najlepiej smakują z podanym czerwonym winem z owocową nutą, np.: Merlot, Tempranillo, Nero d’Avola. Natomiast makarony z sosem białym podaj z białym winem –  powinno być orzeźwiające jak np.: Chardonnay, Riesling czy Garganega.

Jakie wino do dań rybnych?

Gdy w restauracji włoskiej zamawiamy danie z dodatkiem ryb, najlepiej zamówić do niego wino białe. Wyjątkiem od tej reguły będą potrawy z ryb tłustych, do których świetnie smakować będzie delikatne wino czerwone. Niemniej, ważne jest to, że do potraw rybnych wino dobiera się najczęściej w zależności od sposobu przyrządzania ryb: do gotowanych kelner w restauracji włoskiej zaproponuje wina lekkie, do ryb pieczonych najlepsze będą wina trochę cięższe w smaku, a do ryb smażonych najlepiej pasują białe wina wytrawne, lekko kwaśne.

Restauracja włoska – wino do deseru? Czemu nie!

Słodkość deseru dobrze jest przełamać wyraźnym smakiem winnego trunku. Włoskie tiramisu czy panna cotta będę dobrze równoważyć się w smaku, jeśli nie z kawą, to właśnie z odpowiednio dobranym winem. W zależności od rodzaju deseru, warto podpytać kelnera we włoskiej restauracji, które wino nam poleca. Ogólnie do babeczek i ciastek kelner najpewniej poleci nam lekkie wino słodkie. Z kolei ciasta i desery z kremami bardzo dobrze będą komponowały się z winami likierowymi. Co ważne, nie poleca się zamawiania win musujących wytrawnych od deserów – to połączenie smakowe nie zostawi po sobie przyjemnego wspomnienia.

Pamiętając o tych kilku prostych zasadach dotyczących doboru win do potraw lub zdając się na wskazówki kelnera we włoskiej restauracji, mamy pewność, że uda nam się skomponować posiłek, który przyjemnie zapisze się w pamięci naszych kubków smakowych.