Jak dobrać idealny koc na jesienno-zimowe wieczory?

Jesień to krótsze dni i dłuższe wieczory, które sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. To czas, kiedy częściej zamiast wyjścia na spacer wybieramy czas z ulubionym serialem czy ciekawą książką na kanapie. Wraz ze spadającymi kasztanami czy grzybami w lesie to właśnie ciepły koc i herbata kojarzą nam się z jesienią. Jaki wybrać aby był przyjemnym okryciem?

Podczas wyboru koca, często koncentrujemy się na jego wzorze czy kolorze. Warto jednak zwrócić także uwagę na inne kryteria, które zapewnią, że będziemy cieszyć się z wyboru.

Materiał z którego został wykonany

Ważnym aspektem, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru koca jest materiał z jakiego został on wykonany. Jeżeli zależy nam na tym, aby był on przyjemny w dotyku, a do tego posłużył przez lata, warto zwrócić na to uwagę. Do materiałów najczęściej używanych podczas produkcji koców są:

  • – bawełna – naturalna tkanina, która utrzymuje ciepło, a dodatkowo przepuszcza powietrze. Jest także wytrzymała, dzięki czemu nie straszne jej pranie.
  • – akryl – syntetyczna tkanina, miękka w dotyku, która idealnie imituje wełnę. Nie gniotą się, nie wymagają prasowania. Zapewniają świetną izolację termiczną. Są łatwe w czyszczeniu i bardzo wytrzymałe
  • – wełna – tkanina naturalna, ceniona od lat. Doskonale zatrzymuje ciepło i chłonie wilgoć do tego jest przewiewna. Jedynym minusem wydaje się być fakt, że są one nieco szorstkie, choć nie wszystkim będzie to przeszkadzało

Co będzie idealnym wyborem? Jeżeli szukamy praktycznego koca, który bez problemu wypierzemy w pralce, będzie miękki i przyjemnie okryjemy się nim podczas relaksu warto wybrać koce bawełniane z domieszką akrylu. To połączenie sprawia, że włókna bawełny są trwalsze, dzięki czemu nasz koc dłużej będzie wyglądał jak nowy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Poza materiałem z jakiego został wykonany koc, warto zwrócić uwagę także na jego gramaturę. Im gramatura jest wyższa, tym gęściej utkany koc. A co za tym idzie bardziej mięsisty i cięższy. Co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą. Oczywiście grubszy koc, z pewnością będzie cieplejszy, ale dla niektórych może okazać się zbyt przytłaczający. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to wielkość koca. Dla dorosłego, aby stanowił miłe okrycie powinien mieć rozmiar około 150×200, dla dzieci sprawdzą się mniejsze kocyki o wymiarach np. 120×160. Najlepiej wybrać koc, który będzie miał przeszycia na brzegach lub taśmę, takie zakończenie sprawi, że nie będzie się on pruł i świetnie wyglądał przez długi czas.