growbox

Czym jest growbox? Poznaj rozwiązanie idealne dla ogrodników

Polski klimat utrudnia uprawę wielu roślin. Niewiele warzyw, krzewów i ziół jest odpornych na siarczyste mrozy zimą i lata z coraz częstszymi falami upałów. Uprawę dodatkowo utrudniają przymrozki, które w wielu regionach kraju występują nawet do połowy maja. Namioty growbox chronią wrażliwe sadzonki przed niesprzyjającą pogodą. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z namiotów ogrodniczych.

Growbox – co to takiego?

Growbox to ciekawa alternatywa dla przydomowej szklarni. Jest to namiot, który można ustawić w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Dzięki niemu utrzymuje się optymalny mikroklimat dla roślin, które potrzebują do wzrastania wyższej temperatury lub wysokiego poziomu wilgotności powietrza.

Namioty do uprawy roślin mogą być wykorzystywane zarówno przez ogrodników amatorów, jak i w gospodarstwach rolnych. Niezbędne akcesoria znajdziesz tutaj: https://flora-fauna.pl/growbox-namioty-uprawowek47-html,k47.html. Growbox są przeznaczone do długiego użytkowania. Bez żadnych przeszkód można korzystać z nich przez lata, zapewniając uprawom dokładnie taki mikroklimat, jakiego potrzebują.

Namioty Growbox dla wymagających użytkowników

W zależności od wybranego modelu namiotu mogą znajdować się z nim dodatkowe rękawy wentylacyjne. Dzięki nim zwiększa się dopływ powietrza, by nie dopuścić do pojawienia się nadmiernie wysokiej wilgotności powietrza. Ponadto rękawy wentylacyjne usprawniają wymianę powietrza, z którego rośliny pobierają dwutlenek węgla, niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Jeśli uprawiane rośliny wymagają ochrony przed nadmiernym słońcem, można wybrać Growbox światłoszczelny. Taki namiot jest wykorzystywany np. do uprawy pieczarek. Dodatkowo w razie potrzeby poszycie może cechować się wysokim współczynnikiem wewnętrznego odbijania światła. Do uprawy roślin preferujących ograniczone nawodnienie przeznaczone są za to namioty nieprzemakalne z wodoodpornym dnem.

Bez względu na to, który model namiotu wybierze użytkownik, każdy growbox będzie posiadał wzmocniony stelaż z metalu. Solidne kątowniki zwiększają jego wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego Growbox nie wymaga częstych napraw.

Namiot do uprawy roślin śródziemnomorskich

Pomidory, papryka oraz wiele innych warzyw są chętnie spożywane w Polsce. Niestety, uprawianie ich w ogrodzie jest trudne, gdyż są to rośliny o niskiej odporności na przymrozki i niedobory słońca. Zmarznięte warzywa nie dają owoców i przestają rosnąć. Aby uniknąć problemów z ich uprawą, powinno się zapewnić im wyższą temperaturę i ochronę przed jej nagłymi spadkami. Z pomocą namiotów Growbox jest to proste.

Papryka lub pomidory w namiotach do uprawy rosną szybciej i wydają więcej owoców. Ze względu na ochronę przed przymrozkami, rośliny wcześniej kwitną, dlatego pierwszy zbiór pomidorów lub papryki odbywa się już wczesnym latem. Ostatnie pomidory i paprykę można natomiast zbierać późną jesienią, gdy warzywa rosnące na zewnątrz już dawno przestały wydawać owoce.

Namiot do rozmnażania roślin na rozsadę

Uprawa warzyw, ziół lub kwiatów wymaga ich rozmnażania i tworzenia rozsady. Sadzonki są niezbędne w przypadku wielu roślin, gdyż wysiewanie ich z nasion bezpośrednio do gruntu często kończy się niepowodzeniem. Namiot Growbox umożliwia stworzenie rozsady, dzięki której ogród warzywny wypełni się wiosną sadzonkami pomidorów, ogórków, sałaty, kapusty i innych warzyw. Dzięki temu z zakupionych lub zebranych samodzielnie nasion można wyhodować liczne, zdrowe rośliny, które bez trudu przyjmą się w ogrodzie.

Namiot do przygotowania rozsady jest niewielki, dlatego zmieści się na niedużej działce. W jego wnętrzu użytkownik znajdzie dodatkową półkę, na której obok rośliny-matki można postawić rozmnożone kwiaty, zioła itp. W niektórych namiotach znajdują się również dodatkowe „pokoje”, w których oddzielnie przygotowuje się rozsady różnych roślin, wymagających nieco innych warunków uprawy. Takie rozwiązanie ułatwia przygotowanie rozsady wielu warzyw, ziół i kwiatów, które już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni będą cieszyły oko ogrodnika amatora lub profesjonalisty.