dom na zgłoszenie 70m2

Dom na zgłoszenie 70m2 – najnowsze przepisy. Kiedy warto budować dom bez pozwolenia?

Nowe przepisy, które weszły w życie z dniem 3 stycznia 2022 roku, zmieniły wiele w kwestii  budowy domu w uproszczonej procedurze. Dziś możliwa jest budowa domu do 70 m kw. przeznaczonego do celów rekreacyjnych lub mieszkaniowych. Kiedy jednak warto zdecydować się na dom bez formalności? Jakie wymagania należy spełnić, by działać zgodnie z prawem. Dowiedz się więcej z dalszej części artykułu!

Aktualne przepisy – dom na zgłoszenie 70m2

Przepisy mówiące o domu mieszkalnym do 70m2 zabudowy obejmują budynek mieszkalny:

  • jednorodzinny, wolnostojący,
  • posiadający nie więcej niż dwie kondygnacje,
  • w całości mieszczący się na działce, na której został zaprojektowany,
  • przeznaczony do własnych celów mieszkaniowych.

Dom na zgłoszenie 70m2 nie wymaga prowadzenia dziennika budowy wraz z dokumentacją robót budowlanych. Nie istnieje również konieczność zatrudniania kierownika budowy, a co najważniejsze nie musimy uzyskiwać na jego wzniesienie pozwolenia. Brak pozwolenia nie zwalnia jednak z budowy domu zgodnie z prawem budowlanym. Budynek musi spełniać wszystkie warunki techniczne dotyczące zarówno jego konstrukcji, jak i usytuowania. Dom na zgłoszenie 70m2 nie zwalnia z dopełnienia formalności, wiele z nich jednak znacząco przyspiesza, a niektóre nawet pozwala ominąć.

Dom na zgłoszenie 70m2 – czy warto budować?

Wiesz już jak wygląda budowa domu na zgłoszenie do 70m2 od strony prawnej. Kiedy jednak warto zdecydować się na taki krok?

Zdecydowanie najważniejsza kwestia przy domach na zgłoszenie dotyczy kosztów. Mniejszy dom pozwala znacząco zaoszczędzić na kosztach materiałów budowlanych, a zwiększona od 2022 dopuszczalna powierzchnia będzie i tak wystarczająca dla rodziny z dziećmi. Brak kierownika nadzorującego prace to kolejna oszczędność. Do nas pozostaje również decyzja czy wolimy zlecić wykonanie projektu domu architektowi, czy może wolimy zdecydować się na gotowy projekt. Jak łatwo się domyślić przy drugiej opcji odnotujemy dodatkowe oszczędności.

Kwestia finansów to zaledwie jedna z wielu korzyści domów na zgłoszenie do 70m2. Dla wielu równie zachęcający jest znacznie przyspieszony proces budowy. Zmniejszona liczba formalności, a także stosunkowo niewielka powierzchnia zabudowy to rozwiązanie dedykowane w szczególności osobom, którym zależy na czasie.

Domy na zgłoszenie do 70m2 możemy zbudować na działce o dowolnej powierzchni, na której zostały zaprojektowane, jedynym warunkiem jest, by jej nie przekraczały. Bez znaczenia będzie więc jej szerokość.