Jaką zabudowę balkonu wybrać?
Zabudowa balkonu czy tarasu stwarza szereg możliwości aranżacyjnych, które wynikają ze zwiększenia metrażu mieszkania. Wiele pytań rodzi jednak rodzaj zabudowy – która z nich daje najwięcej możliwości? Przy jej wyborze należy kierować się głównie własnymi potrzebami, nie zapominając przy tym o dopasowaniu jej rodzaju do stylu budynku. Poznaj zabudowy balkonów, które cieszą się największym zainteresowaniem.
Rodzaj zabudowy balkonu – jaki wybrać?
Przy wyborze zabudowy balkonu nie możemy pominąć konstrukcji budynku. Zwróćmy również uwagę na to, czy nowy element nie wpłynie w najmniejszym stopniu na codzienność naszych sąsiadów – nie powinniśmy zabudową zasłaniać im widoku. Najbezpieczniejszym rodzajem zabudowy będzie więc zabudowa przezroczysta.
Do wyboru mamy wówczas:
- zabudowy przeszklone,
- zabudowy z tworzywa sztucznego.
Jeśli interesują Cię przeszklone zabudowy balkonów, Warszawa jest miastem, w którym bez najmniejszych problemów znajdziesz firmę specjalizująca się w ich wykonaniu. Szklana zabudowa doskonale wpisuje się w nowoczesne budownictwo. Jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu nie odgradzamy się od widoków, ale również niezwykle estetycznym. Zabudowę szklaną można montować w systemie ramowym oraz bezramowym. To na, który z nich się zdecydujemy, uzależnione jest od własnych potrzeb i możliwości. Zabudowa przeszklona bezramowa jest znacznie cięższa od ramowej, dlatego ważne jest poznanie nośności balkonu.
Zabudowy z tworzywa sztucznego są dużo lżejsze od modeli przeszklonych. Nie pozwalają jednak uzyskać tak spektakularnego efektu. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla osób szukających stosunkowo tanich i trwałych rozwiązań. Szkło akrylowe czy poliwęglan komorowy, które są wykorzystywane do produkcji tego rodzaju zabudowy to materiały wykazujące się wysoką odpornością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych.
Zabudowa balkonu – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Decyzja o zabudowie balkonu to jedna z tych najlepszych, jakie możemy podjąć, wprowadzając zmiany w zewnętrznej bryle budynku.
Dzięki zabudowaniu balkonu:
- zyskujesz dodatkowy metraż do odpoczynku lub przechowywania rzeczy,
- zwiększasz bezpieczeństwo dzieci i zwierząt mieszkających w domu,
- w dodatkowy sposób chronisz swój dom przed włamaniem i kradzieżą,
- zapewniasz dodatkową izolację akustyczną mieszkania (szczególnie ważne dla osób mieszkających przy ruchliwej ulicy),
- zapewniasz dodatkowe docieplenie mieszkania.
Dzięki zabudowie balkonu lub tarasu zyskujesz dodatkowy metraż, z którego możesz korzystać niemal przez cały rok. Warto wspomnieć, że konstrukcja zabudowy chroni nie tylko osoby czy rzeczy znajdujące się na balkonie, ale również same materiały, z których ten balkon powstał. Zabudowa stanowi bowiem barierę chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, wiatrem czy mrozem. Chroni również materiały, z których został wykonany parkiet balkonu przed wyblaknięciem od silnych promieni słońca.
Zabudowa balkonu – co musisz wiedzieć przed jej wykonaniem?
Dobra firma oferująca sprzedaż i montaż zabudowy balkonu z pewnością poinformuje Cię o krokach, które należy podjąć, zanim osłonisz swój balkon. Konstrukcja ta – nawet jeśli przeźroczysta – ingeruje w wygląd elewacji budynku. Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy, o swoich planach musisz powiadomić odpowiednie osoby.
W przypadku mieszkania w bloku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei mieszkańcy kamienicy swoją prośbę o pozwolenie powinni skierować do konserwatora zabytków. Firma zajmująca się montażem zabudowy przystępuje do rozpoczęcia prac wyłącznie wówczas, kiedy zostaną wydane wszystkie niezbędne dokumenty.
Przed wyborem firmy nie zapomnij zapoznać się z jej ofertą i cennikiem. Zwróć również uwagę na opinie dotychczasowych klientów. Nic nie jest w stanie tak wiele powiedzieć o zabudowach balkonów danej firmy, niż dotychczasowe realizacje. Wśród nich możesz znaleźć taką, która przypadnie Ci do gustu.