szamba Warszawa

Szambo jednokomorowe czy szambo dwukomorowe? Co wybrać?

Wiele osób stojących przed wyborem dotyczącym tego, na jaki rodzaj szamba warto się zdecydować przy danym projekcie, nie orientuje się, jakie ma opcje. W rzeczywistości najpopularniejsze są dwa rozwiązania – szamba jedno- i dwukomorowe. Czym się od siebie różnią? W przypadku jakich nieruchomości sprawdzą się najlepiej?

Dlaczego dobrze zaprojektowane szambo to ważna kwestia?

Szambo jest samodzielnym zbiornikiem na płynne ścieki, fekalia, resztki z umywalek, zlewozmywaków i innych sprzętów generujących podobne nieczystości. Wszystko to tworzy bardzo toksyczne gazy, takie jak np. siarkowodór. Samo pochylenie się nad takim zbiornikiem może powodować omdlenia i zatrucia, a wpadnięcie do niego może być przyczyną śmierci.

Szambo wykonywane jest z betonu lub tworzywa sztucznego, jego wielkość wyraża się w metrach sześciennych i jest wykopywane na odpowiedniej głębokości w ziemi. Ścieki z gospodarstwa domowego spuszczane są do niego za pomocą specjalnych rur połączonych z kanalizacją. Obecnie przyzwolenie na montaż szamba obowiązuje jedynie na działkach, które nie mają bezpośredniego przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dużo więc zależy od lokalizacja szamba – Warszawa ma niewiele gruntów, które nie mają połączenia z ogólnym systemem.

Szambo jednokomorowe

Szambo jednokomorowe, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tylko jedną komorą zbiornika. W porównaniu z innymi rodzajami szamba jest też o wiele tańsze i z pewnością nie nadwyręży rodzinnego budżetu. Zajmuje też mało miejsca. Może być montowane tam, gdzie znajduje się już szambo dwu lub wielokomorowe.

Posiada kominek rewizyjny, który poprzez wóz asenizacyjny umożliwia wyciąganie ścieków. Taki wywóz powinien odbywać się to w sposób cykliczny. I choć niska cena za jego montaż i instalacje jest dużą zaletą, to wadą jest niestety słaba wydajność, przez to szambo jednokomorowe sprawdzi się przeważnie w małych gospodarstwach domowych.

Szambo dwukomorowe

Szambo dwukomorowe, zwane także przelewowym, ma zdecydowanie więcej zalet do zaoferowania. Składa się ono z dwóch komór oraz przegrody przelewowej. Przegroda ta hamuje przepływ grubych nieczystości do dalszego zbiornika, dzięki czemu trafiają do niego tylko ścieki płynne. Te po odpowiednim uprzątnięciu pozostawiają odpowiednią florę bakteryjną, która trafia do suchego gruntu lub rowu melioracyjnego.

Proces ten wpływa dobrze na środowisko naturalne oraz koszty utrzymania szamba, ponieważ czyszczenie go odbywa się znacznie rzadziej niż w przypadku wersji jednokomorowej. Woda opuszcza komorę poprzez drenaż, natomiast nieczystości zatrzymane w pierwszej komorze ulegają zmniejszeniu i rozkładowi w przyspieszonym tempie. Podobnie dzieje się w przypadku szamba wielokomorowego – im więcej zbiorników, tym proces ten jest bardziej wydajny.

Szambo w Warszawie – jakie wybrać?

Bywa, że po zdobyciu wiedzy na temat konkretów dotyczących poszczególnych rodzajów szamba, wybór wciąż pozostaje niełatwy. Warto więc pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Szambo jednokomorowe:

  • montuje się je na działkach o niewielkiej objętości lub w przypadku braku miejsca;
  • są dobrym wyborem, gdy budżet domowy jest mały lub istnieje konieczność zaoszczędzenia pieniędzy;
  • można je montować na podmokłych i bagnistych terenach.

Szambo dwukomorowe:

  • będzie dobrą opcją w przypadku większego budżetu;
  • montaż jest możliwy tylko na gruntach suchych, absolutnie nie sprawdzi się na terenach wodnistych;
  • wymaga odpowiedniej ilości miejsca, jest znacznie większe niż szambo jednokomorowe;
  • można je rzadziej opróżniać, dzięki czemu zaoszczędza się na wywozie nieczystości.

Materiał i budowa szamba

Wybór odpowiedniego szamba nie wiąże się jedynie z ilością zbiorników. Pozostaje kwestia materiału, z którego zostaną wykonane. Szambo buduje się za pomocą betonu lub tworzywa sztucznego takiego, jak plastik. Betonowe charakteryzują się większą masą, która przekłada się na dużą wytrzymałość. To hamuje wypychanie zbiornika przez wody gruntowe. Beton jest też materiałem bardzo szczelnym. Jednak transport i montaż takiego szamba jest drogi. Ścianki zbudowane z tworzywa sztucznego są stosunkowo cienkie i nieodporne, dlatego konieczne jest zainstalowanie układu blokującego wypychanie zbiornika na wierzch. Zaletą zapewne jest niższa cena montażu.

Różnice w poszczególnych typach szamba są proste w odbiorze i bardzo konkretne. Wystarczy dopasować do wyboru swoje możliwości finansowe oraz dane czysto techniczne. W razie potrzeby i dalszych dylematów można zasięgnąć opinii eksperta.