zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe dla domów

W przypadku powodzi woda do wnętrza domu dostaje się na wiele sposobów – przez przyłącza instalacyjne wody i kanalizacji, przez podłogi, ściany, wszelkie otwory takie jak okna i drzwi, zwłaszcza te na poziomie piwnicy. Przeciwdziałanie stratom wynikającym z powodzi polega na uszczelnianiu domu, stosując odpowiednie zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

O różnych rozwiązaniach dotyczących tych zabezpieczeń można przeczytać na stronie https://floodwarden.com/

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe – jak ochronić dom przed zalaniem?

Jeśli woda będzie niezbyt wysoka, wystarczą proste i tanie zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Najważniejsze to zadbać o dobre uszczelnienie podziemnych części budynku na etapie jego budowy. Wówczas wystarczającym zabezpieczeniem może być już samo podniesienie wejścia do budynku. Dodatkowo można także zastosować zabezpieczenia przeciwpowodziowe okien i drzwi oraz bramy wjazdowej na teren posesji.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe okien i drzwi

Podwyższone wejście do domu to najprostsze rozwiązanie, by zabezpieczyć budynek przed wdarciem się wody do środka. Wystarczy już podwyższenie wejścia o dwa stopnie, przy założeniu, że piwnica w budynku nie ma okien a przyłącza zostały dobrze uszczelnione.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w drzwiach i oknach polegają na przykręceniu ramki ze stalowych profili, w które w przypadku zagrożenia powodziowego wsuwa się wodoodporne panele wykończone przy krawędziach uszczelniającą taśmą.

Ochrona piwnicy przed zalaniem

Piwnicę można zabezpieczyć przed zalaniem, dzięki wykonaniu podwyższonej ścianki przy zewnętrznych drzwiach oraz przedłużeniu zewnętrznych schodów prowadzących do piwnicy. Ważne jest również zabezpieczenie przeciwpowodziowe dolnego podestu oraz wykonanie zamykanej kratki odwadniającej.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w ogrodzeniu działki

Ochrona przeciwpowodziowa domu powinna zaczynać się już tak naprawdę od ogrodzenia działki. Najczęściej polega ona na wykonaniu pełnego ogrodzenia, które jest solidnie zakotwione a miejscach na bramę wjazdową i furtkę umieszcza się ceowniki stalowe. Gdy pojawia się zagrożenie powodziowe wsuwa się w nie drewniane bale, które wstrzymują wodę przed napływem do domu.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe domowej kanalizacji

Duża część domów posiada wbudowaną kanalizację grawitacyjną. Podczas powodzi często dochodzi niestety do przepływu zwrotnego, czyli cofania się ścieków kanalizacyjnych do domu. Aby zapobiec takiej sytuacji, możemy zastosować dwa rodzaje zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Zasuwa burzowa

To inaczej zawór zwrotny, zabezpieczający pomieszczenia z urządzeniami sanitarnymi znajdujące się poniżej poziomu terenu przed zalaniem na skutek cofania się ścieków. Zawór ten montuje się najczęściej w piwnicach w okolicy przepustu rury kanalizacyjnej w fundamentach  lub z studzience kanalizacyjnej poza budynkiem. Dla pewności szczelnego zamknięcia warto zabezpieczyć taką zasuwę burzową podwójną klapą.

Klapa końcowa

Klapa końcowa jest rozwiązaniem wykorzystywanym w domach, które nie mają podłączenia do kanalizacji, ale posiadają własne szambo/oczyszczalnię przydomową. W takim przypadku podczas powodzi również może dojść do odwrócenia kierunku przepływu ścieków i zalania domu fekaliami. Aby tego uniknąć, wewnątrz zbiornika montuje się klapę końcową, która w sytuacji, gdy podwyższa się stan wody wokół domu, samoczynnie się zamyka i uniemożliwia cofanie się ścieków do domu.

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnymi zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi. Powinniśmy zainteresować się proponowanymi przez nie rozwiązaniami, zwłaszcza, jeśli nasz dom znajduje się na terenach podmokłych, zalewowych lub w pobliżu cieków wodnych grożących okresowym wylaniem.