alarm do domu

Jak wybrać alarm do domu?

Wybór alarmu w domu jest bardzo ważny. Jest to dobre zabezpieczenie dla domu. Chroni nasze mieszkanie przed złodziejami – zarówno podczas zwykłego wyjścia do pracy, jak i podczas wyjazdów. Warto inwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia antywłamaniowe – alarmy, rolety czy drzwi. Temat ten jest bardzo szeroki. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju urządzenia, które oferują różnorodne opcje, dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się alarmom do domu.

Czy warto zakładać alarm w domu?

Alarm do domu to jedna z metod, która chroni nas przed włamaniami i kradzieżami. Rozwiązanie to jest bardzo potrzebne, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Przyda się także w domach szeregowych, mieszkaniach czy innych nieruchomościach. Jest to nie tylko zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem, ale także zapewnia duży komfort psychiczny. Mieszkając w domu, wiele osób boi się, że ktoś obcy może wejść na teren posesji niezauważony. Jest to bardzo stresujące. Alarm do domu niweluje takie sytuacje. Pozwala nam spać spokojnie. Bez dodatkowego stresu, że ktoś wejdzie na podwórko czy nawet do domu. Tutaj możesz się zapoznać z dostępnymi na rynku systemami alarmowymi: https://www.systemybezpieczenstwa.com.pl/

Jak działa alarm w domu?

W zależności od wybranego alarmu czy zabezpieczenia może on działać nieco inaczej. Wszystkie modele mają jednak jedno zadanie – chronić dom. Większość z dostępnych rodzajów alarmu do domu ma sygnał dźwiękowy, który włącza się, gdy ktoś wtargnie do mieszkania i nie wyłączy alarmu. Niektóre z nich działają na zasadzie czujników ruchu. W zależności od rodzaju mogą mieć czujniki na podczerwień, ultradźwiękowe czy nawet wibracyjne. Jeżeli chcemy, żeby alarm działał poprawnie, podczas wychodzenia z domu musimy pamiętać o jego uzbrojeniu. W tym celu należy wpisać kod PIN w skrzynce, która znajduje się przy wyjściu z domu. W sytuacji, gdy alarm okaże się potrzebny (chociaż nikomu tego nie życzymy)  i ktoś będzie chciał wtargnąć do domu, zostanie włączony sygnał dźwiękowy i zostanie wysłana informacja do centrali. Po kilku minutach do domu przyjadą pracownicy firmy ochroniarskiej, a w razie potrzeby, np. po złapaniu przestępców na miejsce zostanie wezwana policja.

Z czego składa się system alarmowy?

Warto wiedzieć, że cały system alarmowy składa się z kilku elementów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę alarmu, m.in.:

  • Najważniejsza z całego zestawu – centrala alarmowa. Jest to zarówno serce, jak i mózg systemu. Podłączone są do niej przewody, dlatego powinna być zamontowana w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Niektóre centrale mogą być sterowane z poziomu telefonu.
  • Czujnik ruchu, który wykrywa “niechciany” ruch w pomieszczeniu. Najczęściej są instalowane na suficie.
  • Manipulator kodowy – jest potrzebny do przeglądania ewentualnych usterek.
  • Sygnalizator, który wydaje dźwięk po włamaniu do domu.
  • Dialer – jest to element, który jest odpowiedzialny za powiadomienie firmy ochroniarskiej o zdarzeniu. Dzięki niemu wiedzą, gdzie należy przyjechać.

Jak wybrać alarm do domu?

Wybór alarmu do domu nie jest najłatwiejszy. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli i rodzajów, a każdemu z nas zależy, na jak najlepszej ochronie swojego domu. Doskonale o tym wiemy, dlatego podpowiemy Wam teraz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru alarmu do domu:

  • Najpierw określ swój budżet. Wiadomo, że standardowy system alarmowy będzie tańszy od tych bezprzewodowych czy z monitoringiem.
  • Zastanów się, czy potrzebujesz strefy alarmowe – są to czujniki, które wykrywają złodzieja. Mogą one wypełnić całe pomieszczenie, konkretną linię czy nawet reagować na otwieranie okien. Zdecydowanie są one potrzebne w domach piętrowych, gdzie można dokonać rozdzielenia na poszczególne strefy w domu.
  • Odpowiedz sobie na pytanie, czy potrzebujesz tzw. inteligentnego alarmu do domu. Umożliwia on wydzielenie stref czy zarządzanie alarmem zdalnie, gdziekolwiek jesteśmy.
  • Bardziej zaawansowane systemy alarmowe pozwalają nawet na sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi. Mogą również informować o ewentualnych awariach, np. wycieku gazu. Jest to z pewnością przydatne, niestety kosztuje również więcej od standardowych systemów.