alarm do domu

Jak działa alarm do domu?

Alarm do domu jest jedną z niezbędnych rzeczy w domach jednorodzinnych. Zapewnia spokój i spokojny sen wszystkim mieszkańcom. Jest również gwarancją bezpieczeństwa podczas dłuższych i krótszych wyjazdów. Opowiemy Wam dzisiaj o zasadzie działania alarmu do domu i podpowiemy czym się kierować podczas jego wybierania.

Co to jest alarm do domu?

Alarm do domu to inaczej SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Jego funkcją jest ochrona domu, a czasami nawet całej posesji przed nieproszonymi gośćmi. Chroni przed kradzieżami i włamaniami. Podczas niebezpiecznej sytuacji (np. wtargnięcie na posesję) włącza się sygnał dźwiękowy, który o wejściu lub próbie wejścia do domu osób, które nie powinny tego robić. W tym samym momencie do centrali jest wysyłana informacja o potencjalnym zagrożeniu i w kilka minut do wskazanego miejsca (domu, gdzie było hipotetyczne włamanie) przyjdą pracownicy firmy ochroniarskiej.

Zasada działania alarmu do domu

Wiele osób zastanawia się nad zasadą działania alarmu. Te najnowocześniejsza mają ciągły kontakt z czujnikami. Przed zakupem systemu alarmowego warto upewnić się, czy posiada on własne źródła zasilania awaryjnego w razie awarii prądu. Wykrywają nawet próby oszukiwania czujników. Każda niestandardowa sytuacja wiąże się z zawiadomieniem centrali. Sygnał jest wysyłany poprzez dialer – dzięki temu w dosłownie kilka minut przyjeżdżają na miejsce zdarzenia pracownicy ochrony. Warto również wiedzieć, że niektóre systemu alarmowe można połączyć z funkcjami tzw. inteligentnego domu. Umożliwi nam to dodatkową funkcję, tj. zdalne sterowanie, nawet gdy jesteśmy daleko od domu.

Jaki alarm do domu wybrać?

Na rynku mamy dostęp do wielu różnych alarmów. Każdy z nich różni się od siebie zarówno jakością wykonania, jak i parametrami i ceną. Co do samej zasady alarmy do domu dzielimy na dwa rodzaje:

  • alarm do domu bezprzewodowy – ten rodzaj alarmu jest nieco droższy przy zakupie poszczególnych elementów. Jednak jak sama nazwa wskazuje, jest on bezprzewodowy. Zamontowanie tego typu alarmu pozwala zaoszczędzić na remoncie podczas montowania standardowego systemu. Sam system komunikuje się poprzez łączność radiową.
  • alarm do domu przewodowy – cały system jest połączony ze sobą kablami. Najlepiej sprawdzi się w domach czy lokalach, które są w trakcie remontu.