inteligentny dom

Inteligentny dom – jakie elementy automatyki wykorzystuje?

Współcześnie coraz częściej decydujemy się na instalowanie nowoczesnych urządzeń ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie w naszych domach. Są to między innymi: mechaniczna wentylacja, klimatyzacja, automatyczne żaluzje czy sterowane oświetlenie. Aby wszystkie ułatwienia w naszym inteligentnym domu działały bez naszej większej ingerencji, potrzebne są nowoczesne instalacje. Jakie?

O technicznych szczegółach takich instalacji można przeczytać również tutaj: https://www.inteligentny-budynek.pl/.

Zawory regulacyjne

W inteligentnych instalacjach wykorzystywane są szerokiej gamy zawory. Zwykle stosuje się je w systemach regulacji temperatury – pełnią funkcję przekaźnika dla czynnika chłodzącego oraz odpowiadają za mieszanie wody ciepłej i zimnej. Zawory regulacyjne znajdziemy w takich urządzeniach automatyki domowej, jak tradycyjne grzejniki i klimakonwektory. Rozróżniamy wiele rodzajów zaworów, w zależności od ilości przyłączy – najpopularniejsze to 2- i 3-drogowe.

Siłowniki

Są powiązane z zaworami, ponieważ sterują ich pozycją. Wyróżniamy dwa rodzaje siłowników:

  1. odpowiadające na sygnał cyfrowy – czyli na zasilanie; ustawiają one zawór w pozycji otwartej lub zamkniętej.
  2. odpowiadające na sygnał analogowy – czyli na napięcie w określonym przedziale lub natężenie prądu; możemy precyzyjnie ustawiać zarówno położenie siłownika, jak i zaworu.

Inteligentny dom – idealna temperatura w twoim domu

Czujniki temperatury

W inteligentnym domu bardzo często instaluje się np. klimatyzację lub sterowane ogrzewanie. Do tych instalacji wykorzystywane są m.in. czujniki temperatury, które mierzą zarówno temperaturę cieczy, jak i innych czynników chłodzących i grzewczych. Czujniki temperatury są czujnikami rezystancyjnymi, których sygnał przeliczany jest na wartości temperaturowe.

Czujnik punktu rosy

Nowoczesne budownictwo w pomieszczeniach wykorzystuje również czujniki punktu rosy, które wskazują m.in. poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Wykrywają zbierającą się parę wodną na zimnych powierzchniach. Automatyka inteligentnych domów pobiera sygnały z takich czujników i może je przełożyć na konkretne działania, które będą miały zapobiec rosnącej wilgotności w naszym domu.

Przetworniki wilgotności 

Z kolei, jeśli chcemy mieć możliwość dokonywania dokładnych pomiarów wilgotności w pomieszczeniu, by móc utrzymać ją na konkretnym poziomie, w instalacjach stosuje się przetworniki wilgotności. Przetworniki te najczęściej mają polimerowy element pomiarowy i można je sparować praktycznie ze wszystkimi sterownikami, które znajdziemy na rynku.

Przetworniki ciśnienia

Oprócz temperatury i wilgotności, w naszym inteligentnym domu możemy też dokonywać pomiarów ciśnienia cieczy. A to za sprawą przetworników ciśnienia, które stosowane są w różnych systemach automatyki w budynkach. Pomiary są możliwe dzięki elementom piezoelektrycznym, zmieniającym właściwości elektromagnetyczne pod wpływem zmian ciśnienia.

Termostaty

Komfort użytkowania przestrzeni domowych wynikający z zastosowanego systemu automatyki, wiąże się także z tym, że mamy możliwość – poza sterowaniem pewnymi parametrami w pomieszczeniach – również zadawać konkretne wartości. Taką możliwość dają nam montowane w inteligentnych domach termostaty. Są to najczęściej małe, estetyczne urządzenia instalowane natynkowo. Wyświetlają zgromadzone dane na wyświetlaczu LCD, a sterowanie termostatem jest możliwe dzięki przyciskom znajdującym się w pobliżu ekranu. Rozwiązania takie stosowane są nie tylko w domach prywatnych, ale także w budynkach publicznych, dlatego też mają możliwość blokady – tak, aby osoby nieupoważnione nie mogły na nich wprowadzać żadnych zmian.