pręty żebrowane

Jak powstają pręty żebrowane i do czego są używane?

Pręty żebrowane to produkt uniwersalny. Jest szeroko stosowany w budownictwie, zarówno mieszkalnym, jak i drogowym. Coraz częściej występuje też w domach jako element ozdobny. Jest idealnym dopełnieniem stylu industrialnego we wnętrzu. Jak powstają pręty żebrowane i do czego można je wykorzystać?

Na rynku można znaleźć pręty żebrowane, ale też proste. Te pierwsze posiadają charakterystyczne „żeberka”, które wpływają na odporność wykonanej dzięki niej konstrukcji.  Za jej twardość odpowiada stal zbrojeniowa, czyli wysokojakościowa stal węglowa. Jest też odporna na odkształcenia i zniszczenia. Pręty żebrowane nadają się więc do długiej i intensywnej eksploatacji.

Jak powstają pręty żebrowane?

Stalowe pręty to mieszanka włókien węglowych i niskostopowych stali. Swój kształt zawdzięczają walcarkom. Stopy mogą być walcowane na gorąco lub na zimno. W zależności od tego, jak są wytworzone, mają inne właściwości, a przede wszystkim – inną grubość.

Najcieńsze, od 4 do 12 mm, walcowane są na zimno. W walcarce umieszcza się okrągłą stal walcowanej na gorąco i tak powstają odpowiednie pręty. Jeśli zaś do walcarki trafia gorący stop powstają pręty o średnicy od 6 do 40 mm. Tak uzyskany produkt musi być jednak od razu odpowiednio docięty, schładzony i poddany testom jakościowym.

Dostępne na polskim rynku pręty żebrowane są wykonywane zgodnie z określonymi normami. To najlepsza gwarancja jakości produktów.

Rodzaje prętów żebrowanych

Dostępne na rynku pręty żebrowane mogą być kwadratowe, okrągłe, prostokątne oraz sześciokątne. W zależności od oznaczenia pręty będą miały różne właściwości. Dwie najniższe klasy odnoszą się do prętów płaskich – A-0 i A-I. to pręty gładkie, które wykorzystywane są w konstrukcjach z niskiej jakości betonu, najczęściej do elementów pomocniczych zbrojenia. Klasy A-II, A-III i A-IIIN zaś oznaczają pręty żebrowane. W zależności od ułożenia żeberek mają różne właściwości, a co za tym idzie – nadają się do innego typu konstrukcji.

Do czego używane są pręty żebrowane?

Po produkt doskonale znany budowlańcom. Jest niezastąpiony podczas każdej budowy. Służy przede wszystkim do wzmocnień konstrukcji – od fundamentów, przez ściany, po wieńce dachowe. Zarówno pojedyncze pręty, jak i zespawane w siatkę, są niezbędne podczas budowy dróg i autostrad.

Coraz częściej pręty żebrowane można też spotkać we wnętrzach domów. Idealnie uzupełniają styl industrialny, tworząc elementy mebli, schodów, świeczników czy innych ozdób.