pręty żebrowane

Pręty żebrowane – co powinieneś o nich wiedzieć?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prętów konstrukcyjnych. Ich rodzaje są zależne od potrzeb. Mogą być to pojedyncze, długie pręty, ale też zgrzewane siatki oraz ramy. Nadają się do budowy fundamentów, budowy ścian i podłóg, ale te studni, krawężników czy dróg. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prętów żebrowanych? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Pręty konstrukcyjne zbrojeniowe wykonane są ze stali. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: profile sztywne, czyli teowniki, belki dwuteowe czy kątowniki oraz profile elastyczne, zwane też prętami zbrojeniowymi. Te zaś mogą być płaskie lub pręty żebrowane. Szeroko wykorzystywane są one w budownictwie przy wytwarzaniu produktów betonowych. Pomagają zwiększyć wytrzymałość betonu.

Właściwości prętów żebrowanych

Pręty żebrowane wykonane są z wysokojakościowej stali węglowej. Dzięki temu są one niezwykle twarde i odporne na odkształcenia. Są idealne do zastosowania w budownictwie. Nadają się do intensywnej eksploatacji, wytrzymując duże obciążenia. Pręty są też całkowicie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie reagują na skrajne temperatury, promienie UV, nie poddają się korozji.

Jak produkuje się pręty?

Stalowe pręty wytwarzane są z włókien węglowych i niskostopowych stali. Są one walcowane na dwa sposoby: na gorąco lub na zimno. Od sposobu wytworzenia zależy m.in. jego grubość. Te od 4 do 12 mmm powstają na zimno i są wynikiem umieszczenia okrągłej stali walcowanej na gorąco w odpowiedniej walcarce. Pręty o średnicy od 6 do 40 mm zaś powstają na gorąco; rozgrzewa się odpowiedni klocek ze stali i wałkuje. Po tym pręty są docinane, schładzane i poddane testom jakościowym.

Rodzaje prętów żebrowanych

Dostępne na rynku pręty żebrowane mogą być kwadratowe, okrągłe, prostokątne oraz sześciokątne. Niezależnie od przekroju wyróżnia się pięć podstawowych klas prętów. A-0 i A-I to pręty gładkie, które wykorzystywane są w konstrukcjach z niskiej jakości betonu, najczęściej do elementów pomocniczych zbrojenia. Trzy pozostałe klasy, czyli A-II, A-III i A-IIIN dotyczą prętów żebrowanych. Różnią się między sobą ułożeniem żeberek, a w konsekwencji twardością konstrukcji. Inne pręty używane są np. do ścian nośnych, a inne do zbrojeń głównych. Można też spotkać się z innymi oznaczeniami, które zazwyczaj odnoszą się do procentowej zawartości węgla w stali. Aby dokładnie wiedzieć, co oznacza oznaczenie, wystarczy spytać sprzedawcy.

Podczas kupna prętów żebrowanych warto też sprawdzić, czy spełniają określone normy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostajesz najlepszy produkt, który gwarantuje bezpieczeństwo.