izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Izolacja fundamentów: jak wykonać izolację przeciwwilgociową

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie życia starego budynku. Zaizolowane fundamenty chronią budynek przed gwałtowną degradacją i poprawią warunki panujące wewnątrz nieruchomości.

Izolację fundamentów najlepiej powierzyć ekspertom, którzy mają aktualizowaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie (dobrym przykładem jest https://www.i-k.pl/nadzieja-na-drugie-zycie-dla-starych-domow-izolacja-przeciwwilgociowa-fundamentow). Przed zleceniem prac warto uzbroić się w podstawową wiedzę o izolacji fundamentów. Jakie są zatem rodzaje izolacji fundamentów oraz co warto dodatkowo zrobić, żeby wzmocnić konstrukcję domu?

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – najważniejsze informacje

Izolacja przeciwwilgociowa to skuteczny sposób na przedłużenie życia starego budynku. Zaizolowane fundamenty chronią budynek przed niszczeniem i poprawiają komfort użytkowania nieruchomości.

Rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów

Mówiąc o izolacji przeciwwilgociowej fundamentu mamy na myśli dwa rodzaje:

  • izolację fundamentów pionową,
  • izolację fundamentów poziomą.

Czym się różnią? Izolacja pionowa chroni ściany fundamentowe przed wilgocią od strony gruntu. Fachowcy układają hydroizolację najczęściej bezpośrednio na ścianie. Izolacja pozioma układana jest natomiast między ścianami parteru a fundamentem. Jej rola polega na ochronie ściany fundamentowych przed podciąganiem wilgoci z gruntu (podciąganie wody za pomocą sił kapilarnych).

Połączenie obu rodzajów izolacji daje gwarancję, że budynek ma odpowiednią hydroizolację fundamentów. Jakich materiałów użyć do izolacji fundamentów w starym domu?

Materiały do izolacji fundamentów

Eksperci mają do wyboru trzy metody hydroizolacji fundamentów w starych budynkach:

  • technikę podcinania murów,
  • wbijanie blach,
  • iniekcję krystaliczną.

Podcinanie murów jest bardzo pracochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych. Z tych względów hydroizolację wykonuje się najczęściej poprzez wbijanie blach oraz iniekcję krystaliczną.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na iniekcję krystaliczną. To wynalazek dr Wojciecha Nawrota, polskiego badacza, który świetnie sprawdza się przy bardzo zawilgoconych fundamentów, nie trzeba wcześniej osuszać murów, a cena jest niższa w porównaniu do innych metod.

Iniekcja krystaliczna jest zalecana do osuszania murów zawilgoconych przez podciąganie wilgoci z wód gruntowych. Technika polega na wprowadzenie do nawierconych otworów nierozpuszczalnych w wodzie minerałów. Minerały osadzają się w porach i kapilarach materiałów budowlanych, a następnie wiążą wilgoć i ulegają krystalizacji. Warto podkreślić, że iniekcja krystaliczna działa kompleksowo, bo zapewnia izolację fundamentów poziomą i pionową.

Prace przy izolacji przeciwwilgociowej zaczyna się od odsłonięcia fundamentów. To również okazja, żeby wykonać dodatkową izolację, która znakomicie poprawi żywotność całego budynku i obniży koszty jego eksploatacji.

Ocieplenie fundamentów – izolacja termiczna

Wielu fachowców radzi, żeby izolację fundamentów połączyć z ich ociepleniem. Ocieplenie fundamentów (czyli izolacja termiczna) chroni budynek przed oddawaniem ciepła do ziemi, powstawaniem mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło, a także rozwojem pleśni i innych grzybów niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców.

W praktyce izolacja termiczna i hydroizolacja to dwie warstwy materiałów nałożonych jedna na drugą. Razem tworzą mocną barierę dla wilgoci i wód gruntowych.

Do ocieplenia fundamentów w starym domu można użyć m.in. styropianu, płynu z wełny kamiennej oraz styroduru.

Czy gra jest warta świeczki, a inwestycja się zwróci? Dobra izolacja termiczna chroni budynek przed m.in. powstawaniem wspomnianych mostków cieplnych – po zakończeniu prac warto sprawdzić ich efekt przy użyciu kamery termowizyjnej – a to już czysta korzyść: niższe rachunki za ogrzewanie, możliwość komfortowego użytkowania piwnic oraz dodatkowa bariera przed wilgocią.