pręty żebrowane

Pręty żebrowane – co musisz wiedzieć przed zakupem

Stal w budownictwie jest jednym z podstawowych materiałów. Stosuje się jej wiele gatunków, a to, jaki będzie odpowiedni, zależy od rodzaju konstrukcji. Stal zbrojeniową, a więc pręty żebrowane, używa się już w fundamentach, a ostatnie – w wieńcu dachowym. Jakie są jej rodzaje? Czym się od siebie różnią? Poznaj najważniejsze informacje o prętach żebrowanych a wybierzesz te odpowiednie.

Pręty żebrowane wykonane są ze stali zbrojeniowej, czyli wysokojakościowej stali węglowej. Jest niezwykle twarda i odporna na odkształcenia. Nadaje się do intensywnej eksploatacji, a zawdzięcza to głównie dodatkiem stali nierdzewnej. Pręty są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Nie reaguje na skrajne temperatury, promienie UV czy wodę. Materiał nie poddaje się korozji. Jakie jeszcze zalety mają pręty żebrowane? (https://zystal.pl/oferta/prety-zebrowane-i-zbrojeniowe/)

Jakie pręty żebrowane są dostępne na rynku?

W zależności od potrzeb można wybierać z szerokiej oferty prętów żebrowanych. Różnią się one przede wszystkim średnicą orz kształtem przekroju. Mogą być kwadratowe, okrągłe, prostokątne oraz sześciokątne.

Dzięki użyciu specjalistycznych narzędzie możliwa jest łatwa obróbka plastyczna. Pręty są materiałem podatnym na dostosowanie do potrzeb. W trakcie obróbki zwiększa się właściwość wytrzymałościowa i zmniejsza elastyczność materiału.

Do czego służą pręty żebrowane?

Pręty żebrowane są wykorzystywane przede wszystkim w branży budowlanej. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Są podstawowym produktem do wzmocnienia konstrukcji betonowych oraz wznoszenia konstrukcji żelbetonowych, które łączą ze sobą stal i beton. Dzięki takiemu połączeniu beton zbrojony jest bardziej sztywny i odporny, bo naprężenia oddziałują na pręty. Alternatywą podczas wznoszenia konstrukcji są tzw. siatki zbrojeniowe, które są wykonane ze specjalnie zespawanych ze sobą prętów. Takie maty zbrojeniowe wykorzystywane są powszechnie w budownictwie do zbrojenia posadzeni, stropów, podłóg, ścian, ale też dróg czy autostrad. W zależności od potrzeb mogą osiągać niewielkie rozmiary lub dużych, złożonych konstrukcji.

Pręty żebrowane znajdują zastosowanie również podczas wykonywania różnych konstrukcji stalowych. Idealnie sprawdzają się jako elementy ogrodzenia, bram, kratownic, balustrad i wielu innych. Coraz częściej wykorzystywane są też jako elementy ozdobne w domach wykończonych w stylu industrialnym.

Wybierając produkty do użycia warto kierować się ich klasą gatunkową stali oraz klasą wytrzymałości.

Klasy i gatunki stali na pręty żebrowane

Pręty żebrowane są tworzone zgodnie z określonymi normami. To gwarancja najwyższej jakości produktów, a więc i bezpieczeństwa ich zastosowania. Wyróżnia się pięć podstawowych klas prętów:

A-0 – są to pręty gładkie, które wykorzystuje się w konstrukcjach tworzonych z niskiej jakości betonu
A-I – również pręty gładkie. Od wcześniejszego typu różnią się końcami pomalowanymi na czerwono lub pasem o szerokości 2 cm. Tego typu pręty wykorzystywane są głównie do elementów pomocniczych zbrojenia

A-II – to oznaczenie dotyczy już prętów żebrowanych, które posiadają dwa żeberka podłużne, biegnące równolegle do długości pręta. Pomiędzy nimi zaś wykonane są żeberka poprzeczne, biegnące wzdłuż linii skośnie. Tego typu pręty są wykorzystywane jako zbrojenia nośne
A-III – podobne do wcześniejszych pręty żebrowane, różniące się usytuowaniem żeberek w „jodełkę”. Nachylone są one do żeber podłużnych z jednej strony pręta pod kątem 60 stopni. Dzięki takiemu ułożeniu są wykorzystywane do zbrojeń głównych
A-IIIN – to najwyższej klasy pręty żebrowane. Stosowane są do najważniejszych i najtrwalszych elementów konstrukcyjnych. Posiadają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi.

W praktyce można spotkać się z dodatkowymi oznaczeniami, w tym wskazującymi na procentową zawartość węgla w stali. Wybranie odpowiednich prętów żebrowanych pozwoli na utworzenie odpowiedniej jakości konstrukcji, która będzie gwarantowała bezpieczeństwo.