podchloryn sodowy

Podchloryn sodu dla Twojego ogrodu

O niezawodnym działaniu podchlorynu sodu wiedzą także wszystkie osoby, które koncentrują się na odpowiednim dbaniu o swój sad lub ogród. Wykorzystywany jest do zwalczania zgorzeli kory drzew oraz grzybów i bakterii atakujących krzewy rodzące owoce.

Jeśli zauważymy negatywne zmiany na naszych drzewkach owocowych, a zwłaszcza na korze, możliwe, że złe bakterie już zaatakowały. Podchloryn sodowy sprawdzi się do walki z uporczywymi bakteriami i zatrzyma rozwój zmian chorobowych na pozostałej części drzewa. By opryskać zajęte grzybem obszary, najlepiej użyć spryskiwacza wypełnionego roztworem podchlorynu sodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na ciężko dostępne fragmenty kory lub użyć innego, bardziej precyzyjnego sprzętu, aby antidotum pokryło cały zajęty zmianą chorobową fragment. By zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, dobrze będzie lekko opryskać okolice dookoła, które nie zostały jeszcze zaatakowane.

Podchlorynu sodowego można użyć także na bezlistne drzewa, w okresie, kiedy jeszcze nie kwitnie. Może to pomóc w zapobieganiu wdawania się chorób rośliny.

Profilaktyka stosowania podchlorynu sodu w sadzie

By jakiekolwiek nasze działania prewencyjne miały oczekiwany efekt, musimy pozostać systematyczni w podjętych przez nas działaniach. Wszelkie zabiegi higieniczne należy przeprowadzać regularnie w chwili zauważenia chociażby najmniejszej zmiany na korze lub liściach drzew i krzewów. Gałęzie zajęte zarodnikami konidialnymi powinny zostać usunięte w całości. Odcięte pędy także nie powinny zostawać w okolicach zdrowych drzew, gdyż nadal mogą one przenosić wszelkie bakterie, najlepiej jest je spalić. Niektóre zakażenia mogą stanowić także zagrożenie dla ludzi lub zwierząt, a więc niezwłoczne pozbycie się zajętych chorobą pędów będzie najlepszym pomysłem.

Najlepszym czasem dla rozwoju bakterii, a tym samym najgorszym okresem dla sadowników jest jesień. Kiedy z drzew samoistnie opadną liście, stworzą pewnego rodzaju ranę, przez którą grzyby i zarazki dostaną się do kory drzewa. To zaproszenie dla patogenu, który wytworzy w tym miejscu idealne środowisko do rozwijania się i wywołania nawet raka drzewa.

Odmiany najbardziej podatne na tego typu choroby należy objąć szczególną opieką i zacząć ich leczenie, nawet przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów choroby drzewa. Najbardziej narażone w tym przypadku bywają wszelkie drzewa owocowe, a zwłaszcza jabłoń. Jest to ulubione drzewo żerujących szkodników.