Podchloryn sodu a woda
Ze względu na to, że głównym pierwiastkiem podchlorynu sodu jest chlor, swoje zastosowanie najczęściej znajduje w gospodarstwie domowym. Na jego kupno decydujemy się w sytuacji, w której chcemy oczyścić zbiorniki wodne, jakie posiadamy i zdezynfekować wodę. Mogą to być baseny, studnie lub inne zbiorniki przeznaczone do zaopatrzania wodą w przypadku np. klęsk żywiołowych lub innych sytuacji kryzysowych.
Metoda chlorowania wody z wykorzystaniem podchlorynu sodowego gwarantuje wysoką skuteczność pozbywania się wszelkiego rodzaju zakażeń i zabrudzeń wody oraz zatrzymuje pojawianie się nowych, w przypadku, w którym woda jest przez nas transportowana lub przechowywana w dużych zbiornikach.
Idealnie sprawdzi się także do odkażania tych mniejszych zbiorników, takich jak baseny. Z tego samego roztworu korzysta się w małych i większych basenach, w domach i w większych, sztucznych akwenach wodnych. By dezynfekcja przebiegła pomyślnie, należy zapoznać się z parametrami wody, a także stężeniem i ilością wody w zbiorniku, by odpowiednio dobrać ilość podchlorynu do zapotrzebowania.
Może zdarzyć się tak, że do naszego domu lub mieszkania dostanie się woda będąca wynikiem dużej powodzi. Tego typu zalania mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, a woda bardzo zanieczyszczona. Takie fale pokonują dziesiątki kilometrów, “zmywając” za sobą cały brud i przenosząc do naszych domów siedliska bakterii o różnym podchodzeniu. Niestety, przedmioty, które miały kontakt z takim zabrudzeniem trzeba będzie wyrzucić lub dokładnie odkazić. Powierzchnie, które jakiś czas miały kontakt z wodą powodziową muszą zostać zdezynfekowane, do czego posłuży podchloryn sodowy. Roztwór należy zmieszać z czystą wodą i dokładnie spryskać lub przetrzeć skażone powierzchnie. Po dokonaniu dokładnej dezynfekcji, nie zaszkodzi ponownie przemyć nawet ścian czystą wodą.
Dozowanie podchlorynu sodowego w zbiornikach wodnych
Aby zdezynfekować wodę pitną, trzeba będzie użyć od 30 do 35 ml/1m³ za pierwszym razem, a przy kolejnych cyklicznie co 2 dni – 10-20 ml/1m³ wody. Roztwór ten działa w stężeniu 0,65%, w temperaturze 20ºC w czasie do 5 minut, by pozbyć się bakterii, a w 15 minut zlikwiduje grzyby.
W przypadku dużego basenu, na 10 000 l wody należy przeznaczyć około 250 ml roztworu podchlorynu sodowego o 15% stężeniu. Będzie działał najlepiej, jeśli poziom pH wody wynosi pomiędzy 7,2 a 7,4.
Warto zaopatrzyć się w tester poziomu chlor w wodze, ze względu na jego nietrwałość. Prawdopodobnie będziesz musiał co kilka dni dolać do 200 ml podchlorynu sodu, by utrzymać prawidłowe jego stężenie w Twoim basenie lub zbiorniku wodnym.