sól drogowa

Sól drogowa kontra zima

Gdy przychodzi zima, temperatura spada poniżej zera, jezdnie stają się coraz trudniejsze do pokonania. W regionach, w których często występują zamiecie śnieżne, solenie dróg może pomóc w utrzymaniu czystości ulic i chodników oraz zapobiegać śliskim warunkom jazdy.

Sól drogowa jedynym skutecznym rozwiązaniem na ośnieżonych drogach

Solenie dróg jest powszechną praktyką, uważaną za jedyną skuteczną metodę zapobiegania kolizjom związanym z warunkami pogodowymi. Jeden z producentów soli drogowej, opisuje jej skład na swojej stronie internetowej: https://www.aneva.pl/produkty/sol-drogowa/.

Sól drogowa to sól kamienna o dużych kryształach, którą posypuje się bezpośrednio jezdnie, za pomocą specjalnie wyposażonych pojazdów. Z chemicznego punktu widzenia, sól drogowa to zazwyczaj chlorek sodu – taki sam jak sól kuchenna lub chlorek wapnia, który jest równie skuteczny, ale może być tańszy niż chlorek sodu.

Skuteczność soli drogowej zimą zależy od zużytej jej ilości, ponieważ kryształki soli drogowej są większe niż zwykła sól kuchenna, nacisk pojazdów poruszających się po zasolonych drogach wpływa na jej trwałość. Do roztopienia lodu potrzeba więcej soli.

Zalety stosowania soli drogowej

Skuteczność soli drogowej w zapobieganiu wypadkom jest niezaprzeczalna. Każda, nawet minimalna poprawa tarcia na nawierzchni drogowej powoduje zmniejszenie liczby wypadków. Odladzanie solą drogową może zapobiegać setkom wypadków zimowych. Jest to jednocześnie jedno z najtańszych narzędzi służących do oczyszczania dróg.

Problem oblodzonej drogi nie dotyczy wyłącznie kierowców. Niezależnie od tego, czy idziesz do pracy, czy spacerujesz, kiedy śnieg i lód nie są usuwane z chodnika, może to zwiększyć ryzyko poślizgnięć i upadków. Chociaż to właściciel domu jest odpowiedzialny za usuwanie śniegu i lodu z chodnika przed jego domem, przepisy mogą się zmieniać w zależności od miasta, w którym mieszkasz. W przypadku większości właścicieli domów, na sezon potrzeba kilku worków soli, w zależności od powierzchni, którą muszą pokryć. Porównując te koszty z kosztem procesu sądowego z powodu poślizgnięcia się pieszego w okolicach jego bramy, koszty są znacznie mniejsze.

Bez względu na to, jak często odśnieżasz swój chodnik lub ile wysiłku wkładasz w usuwanie lodu, może się wydawać, że nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji może się przydać sól kamienna w workach. Obniża temperaturę zamarzania wody, co może skutecznie stopić lód. Nawet jeśli nie jesteś w stanie tego wszystkiego wyczyścić, sól drogowa zrobi to za Ciebie.

Czemu lepiej wybrać sól drogową?

Sól drogowa jest ulubionym rozwiązaniem kierowców, ze względu na swoją niską cenę, wysoką skuteczność i łatwość w użyciu. Działa poprzez obniżenie temperatury zamarzania wody, zwykła woda zamarza w 0°C, ale gdy jest w niej sól, pozostaje płynna w niższych temperaturach. Na przykład roztwór wodny zawierający 10% soli pozostanie płynny, dopóki jego temperatura nie osiągnie –6°C.

Intencją nie jest całkowite stopienie lodu – co wymagałoby dużej ilości soli – ale rozbicie go. Po zerwaniu wiązania między chodnikiem a lodem, pługom łatwiej jest zeskrobać lód z powierzchni.

Często, jeszcze zanim przyjdą mrozy, ekipy konserwacyjne spryskują suche drogi roztworem solanki. Gdy płyn wysycha, powstają białe pozostałości soli na asfalcie. Kiedy spada śnieg, a droga zaczyna zamarzać, sól zapobiega przywieraniu lodu do chodnika, co ponownie ułatwia pługom spychanie go na boki.

Sól drogowa ma jednak wady. Przyspiesza korozję poprzez niszczenie betonowych i metalowych mostów oraz sprzyja rdzewieniu samochodów. Jeśli zmyje się na ziemię przy drodze lub dostanie się do słodkiej wody, jest szkodliwa dla roślin i dzikiej przyrody. Zaczyna tracić swoją skuteczność, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej około –9°C i nie może nic zrobić, gdy jest niższa niż -18°C.