sól drogowa

Co wybrać do odlodzenia podjazdu? Sól drogowa czy piach?

Gdy zaskakuje nas mroźna zima, która paraliżuje nie tylko ruch na drogach, ale także zamyka nas w domach, obladzając podjazdy i chodniki, należy szybko zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Odśnieżanie bram łopatami często nie wystarcza i nie radzi sobie z grubą warstwą lodu, która jest niebezpieczna. W takiej sytuacji pomóc może sól drogowa lub piasek. Czy jest różnica w skuteczności tych dwóch rozwiązań?

Sól drogowa vs piasek

Sól kamienna, mineralna forma chlorku sodu, tworzy duże, gruboziarniste kryształy i jest wydobywana ze złóż podziemnych. Sól obniża temperaturę zamarzania wody, więc tradycyjnie jest rozprowadzana na drogach, aby zapobiec ich oblodzeniu lub pomóc w stopieniu lodu, który już się utworzył.

Podczas gdy sól kamienna topi lód, piasek tego nie robi. Piasek, ponieważ jest materiałem ściernym, jest nakładany na oblodzone drogi, aby zapewnić przyczepność. Może skutecznie tworzyć przyczepność na lodzie w każdej temperaturze, podczas gdy sól kamienna nie jest skuteczna w ekstremalnie niskich temperaturach. Piasek jest skuteczny tylko wtedy, gdy znajduje się na powierzchni lodu. Jeśli zostanie zasypany śniegiem, należy go ponownie zastosować. Z tego względu, można stwierdzić, że sól drogowa zyskuje przewagę nad piaskiem.

Nadmierne ilości piasku mogą gromadzić się w odpływach i obszarach odwadniających, więc sprzątanie piasku po burzach śnieżnych jest bardzo ważne. W innym przypadku, nagromadzony piach może stanowić niemały problem wiosną.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiec gromadzeniu się lodu, jest systematyczne odśnieżanie podjazdu lub chodnika, aby śnieg nie ubijał się i nie zamarzał, tworząc śliskiej tafli.

Jak zabezpieczyć podjazd przed oblodzeniem?

Niestety, jedna rzecz, jaka może uratować nas od poślizgnięć przed własnym domem to systematyczne oczyszczanie chodnika. Nawet jeśli zdecydujemy się na korzystanie z soli drogowej, piasku lub innego środka, wszystko wymaga regularnego “poprawiania” – niezależnie, czy jest to dosypywanie soli czy piasku, ważne jest, aby każdego ranka pozbywać się świeżej warstwy śniegu, zanim zostanie udeptana, uniemożliwiając nam swobodne poruszanie. Warto każdego zimowego ranka poświęcić 10 minut na użycie łopaty, podziękujesz sobie za to po powrocie do domu wieczorem. Zadbasz w ten sposób nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także osób, które będą przechodziły obok Twojego domu.