włóknina polipropylenowa

Włóknina polipropylenowa – cechy i zastosowanie

Wykonujesz prace tapicerskie? Działasz w branży obuwniczej, odzieżowej albo kaletniczej? W każdej sytuacji potrzebujesz solidnych tkanin, które pozwolą Ci realizować Twoje projekty – od podstaw lub w ramach przeprowadzonych napraw i renowacji. Włóknina polipropylenowa doskonale sprawdzi się w rozmaitych zastosowaniach. Poznaj jej cechy, a także zastosowanie.

Czym jest włóknina polipropylenowa?

Wraz z rozwojem branży włókienniczej w Polsce i produkcją coraz to nowszych mebli ogrodowych, zestawów wypoczynkowych, ubrań outdoorowych i wielu innych, wzrosło zapotrzebowanie na solidne tkaniny techniczne. W tej grupie są włókniny polipropylenowe, takie jak np. https://agrosak.com/oferta/tkaniny-polipropylenowe/, które dzięki odpowiedniej obróbce stają się mocne i odporne na rozrywanie. To zasługa polipropylenu, czyli sztucznego surowca, który w odpowiedniej technologii produkcji nabiera charakterystycznej struktury. W ten sposób powstają płasko ułożone tasiemki osnowy i wątku, a także tkaniny powlekane, o których piszemy w dalszej części naszego artykułu.

Gdzie sprawdzi się włóknina polipropylenowa?

Dzięki przemyślanej produkcji i odpowiedniemu składowi włókniny polipropylenowe świetnie nadają się do realizacji projektów:

  • kaletniczych,
  • odzieżowych,
  • obuwniczych,
  • tapicerskich – meblowych,

słowem – wszystkich wyrobów, które docelowo będą eksploatowane w trudnych warunkach.

Tkanina jest szeroko wykorzystywana w przemyśle. Szczególnie dobrze sprawdza się w produkcji worków, opakowań takich jak big-bagi, szycia plandek na samochody dostawcze czy silosy. Zamawianie bezpośrednio u producenta pozwala uzyskać produkt o specyficznej konstrukcji i w konkretnym rozmiarze.

Rodzaje włóknin polipropylenowych

W praktyce włókna polipropylenowe tworzą rozbudowaną kategorię produktów. Składają się na nią materiały techniczne:

  • płaskie – powstają po rozcięciu rękawa nożem ultradźwiękowym, co gwarantuje estetyczne i mocne wykończenie krawędzi, bez jakichkolwiek zgrubień. Ich szerokość maksymalna nie przekracza 420 cm,
  • powlekane – są to tkaniny powleczone warstwą polipropylenu. Na tkaniny o szerokości nieprzekraczającej 200 cm nanoszona jest warstwa polimeru od 20 do 200 g/m2.

Płaska włóknina polipropylenowa występuje powszechniej pod nazwą wigofilu. Jeżeli ma większą gramaturę, to automatycznie jest bardziej wytrzymała na rozciąganie i rozdzieranie. Do jej najważniejszych cech należy wysoka przepuszczalność pary wodnej, a także powietrza. Można więc nazwać ją tkaniną oddychającą.

Producenci stosują nowoczesne metody wytwarzania wigofilu. Oznacza to, że materiał nabiera wytrzymałości, a zarazem pozostaje miękki i elastyczny. To ważne przy realizacji rozmaitych projektów krawieckich, bo sztywne tkaniny znacznie trudniej jest szyć. Warto też wiedzieć, jak wigofil zachowuje się w kontakcie z wysokimi temperatury. Dobra wiadomość jest taka, że nie zajmuje się ogniem, lecz ulega stopieniu.

Wytrzymałość wyrobów z włókniny polipropylenowej

Produkty wykonane z włókniny polipropylenowej są niezwykle wytrzymałe na odkształcenia wynikające z naturalnej codziennej eksploatacji. Jednocześnie są trudnopalne i odporne na uszkodzenia mechaniczne (rozdarcia, pęknięcia). Dlatego też znajdują zastosowanie w branży kaletniczej, również do usztywniania brzegów toreb czy plecaków. Do najpopularniejszych wyrobów zaliczają się też:

  • meble ogrodowe, a konkretnej ich siedziska wykonane z materaców obszytych tkaninami,
  • materace do spania,
  • pokrowce,
  • torby reklamowe z nadrukami,
  • podszewki, przekładki, kieszonki w wyrobach skórzanych.

Do wyboru masz włókninę polipropylenową płaską lub powlekaną, która może być bardzo cienka (mniej niż 20 g/m2 lub imponująco gruba – nierzadko nawet 180 g/m2). Im niższa gramatura, tym większa elastyczność i miękkość materiału. Gramatura w granicach od 50 do 70 g/m2 sprawdzają się już do robienia podbitek i wyściółek w oparciach. Wartość powyżej 100 g/m2 sugeruje większą sztywność i odporność na mechacenie, dlatego wigofil nadaje się do szycia toreb i usztywniania ich od wewnątrz.