inteligentny dom

Mity dotyczące montażu automatyki w inteligentnym domu

Systemy automatyki są obecnie coraz częściej instalowane w naszych domach. Do tej pory wśród wielu osób nadal panuje przekonanie, że jest to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Krążą także opinie, że domowa automatyka jest skomplikowana w obsłudze, a żeby ją zainstalować, potrzebny jest kapitalny remont budynku. Nic bardziej mylnego! Poniżej rozprawiamy się z każdym z tych mitów.

1. Instalacja inteligentnego systemu automatyki wymaga dużego remontu

Jeśli myślimy o rozwiązaniach tradycyjnych, które wymagają kucia ścian i położenia wielu metrów kabli – to fakt, możemy być przekonani, że bez generalnego remontu się nie obejdzie.  Zapominamy często jednak o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w inteligentnych domach, tj. systemach bezprzewodowych, które eliminują konieczność remontowania budynku. Tak naprawdę w ich przypadku wystarczy zainstalować nowoczesne moduły w istniejących obiektach, przeprowadzić ich synchronizację z modułem centralnym oraz zaprogramować wedle własnych potrzeb. I gotowe!

2. Inteligentny dom to ogromny wydatek

Zagadnienie inteligentnego domu samo w sobie brzmi na tyle tajemniczo i poważnie, że wielu osobom może się wydawać, że z pewnością jest to bardzo duży wydatek, na który mogą sobie pozwolić wyłącznie majętne osoby. Prawda jednak jest inna: postęp technologiczny sprawia, że bezprzewodowe i miniaturowe urządzenia są już coraz bardziej powszechne i łatwo dostępne, a to pozwala zmniejszyć koszty instalacji takiego systemu. Inteligentne zarządzanie w mieszkaniu o powierzchni około 50 m kw. to tak naprawdę koszt mniej więcej 4000 zł. Czy to dużo? Oczywiście, to zależy. Niemniej jednak warto sobie uświadomić, jakie korzyści otrzymujemy za tę kwotę, m.in.: sterowanie oświetleniem, roletami zewnętrznymi, urządzeniami elektronicznymi i monitoringiem. Komfort, oszczędność i bezpieczeństwo. Czy nadal uważasz, że to ogromne koszty?

3. W przypadku awarii prądu nie wydostaniesz się z domu

Inteligentny dom wraz ze swoimi automatycznymi systemami sterowania wydają nam się na tyle skomplikowaną siecią, że zaczynamy się zastanawiać, jak to wszystko będzie funkcjonowało, gdy w domu zabraknie prądu? Jeśli rolety zewnętrzne będą opuszczone a drzwi zablokowane, to jak wtedy wydostać się z domu? Awaria zasilania w inteligentnym domu wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku budynku, w których nie ma zainstalowanych złożonych systemów. Fakt, niektóre urządzenia wymagające źródła prądu przestaną wtedy działać i pewnymi rozwiązaniami będziemy musieli sterować ręcznie. Niemniej inteligentny dom jest inteligentny m.in. też dlatego, że już na etapie instalacji systemów sterowania mają wgrywane scenariusze, które zakładają wystąpienie awarii prądu. Dzięki temu, możemy sprawić, że w przypadku gdy zabraknie prądu, w domu np. wszystkie rolety się podniosą i włączy się awaryjne oświetlenie (przy założeniu, że awaria ma miejsce wieczorem).