powódź

Jak ochronić dom przed zalaniem – zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Zmiany klimatyczne skutkujące często gwałtownymi burzami oraz intensywnymi deszczami mogą powodować liczne lokalne podtopienia, zwłaszcza na terenach znajdujących się blisko rzek i strumieni. Takie sytuacje powodują ogromne zagrożenie dla ludzi oraz duże straty finansowe. Aby ochronić się przed destrukcyjnym żywiołem wody warto zainwestować w zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Sposoby zabezpieczenia domu przed powodzią

Myśląc o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, wcale nie musimy od razu liczyć się z przebudową budynku. Istnieje kilka sposobów, które nie będą wymagały od nas wielkiego budżetu, a mogą okazać się bardzo skuteczne.

  • Podwyższenie wejścia do domu – to najprostsze rozwiązanie. Wystarczy dobudować stopień przy drzwiach wejściowych, aby woda nie dostała się do wnętrza domu. Pomocny może również okazać się wysoki krawężnik wokół działki.
  • Udrożnienie kanalizacji – w budynkach dominuje kanalizacja grawitacyjna, która w przypadku powodzi grodzi cofaniem się zanieczyszczeń do mieszkania. Warto więc regularnie udrażniać kanalizację oraz zainstalować w rurach zawór zwrotny.
  • Montaż barier przeciwpowodziowych – dobrze jest wyposażyć posesję w lepsze zabezpieczenia przeciwpowodziowe niż worki z piaskiem, które są rozwiązaniem jednak często zawodnym. Świetnym zabezpieczeniem będzie zapora modułowa, która składa się z paneli montowanych w oknach i drzwiach w sytuacji zagrożenia powodziowego.

Mobilne zabezpieczenia przeciwpowodziowe są obecnie jednymi z najskuteczniejszych osłon przeciwpowodziowych. Polegają na montażu prowadnic w obrębie drzwi i okien, w których w razie powodzi montuje się specjalne, wodoszczelne panele. Prowadnice na co dzień nie rzucają się w oczy i nie wpływają na estetykę budynku, a z pewnością dają duże poczucie bezpieczeństwa i możliwość szybkiej reakcji w razie wystąpienia zagrożenia.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w garażu

Piwnice oraz garaże są pomieszczeniami, do których z reguły woda w przypadku powodzi dociera najprędzej i w których przechowujemy znacznej wartości mienie. Warto więc pomieszczenia te dobrze zabezpieczyć. Tutaj także sprawdzą się mobilne zabezpieczenia przeciwpowodziowe w postaci paneli i prowadnic, dodatkowo podobne rozwiązanie można zainstalować także w samym ogrodzeniu posesji. Da nam to możliwość zatrzymać wodę jak najdalej od naszego domu i dobytku, skutecznie uciec z wartościowymi przedmiotami na wyższe kondygnacje i ograniczyć do minimum straty finansowe.